„NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”

… tak brzmiało tegoroczne hasło ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Po raz kolejny włączył się w nią Powiat Gliwicki.

Na naszym terenie akcja przebiegała pod nazwą „Sprzątamy Powiat Gliwicki 2019”. 20 września uczniowie powiatowych szkół ponadpodstawowych i specjalnych oraz mieszkańcy domów pomocy społecznej wyruszyli w teren. Młodzież z Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie, Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach, a także mieszkańcy DPS-u „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej, DPS-u „Ostoja” w Sośnicowicach oraz DPS-u dla Dzieci i Młodzieży w Pilchowicach z zapałem i zaangażowaniem wysprzątali tereny wokół swoich placówek, parki, place zabaw, przydrożne rowy.

– Na co dzień wydaje się, że śmieci wokół nas jest niewiele. Jednak, gdy w ramach akcji zaczynamy sprzątać, widzimy że tak nie jest. Wciąż papierki, puste butelki i inne opakowania wyrzucane są na trawniki, do rowów – mówili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie.

Młodzieży w akcji w Knurowie towarzyszyli starosta gliwicki Waldemar Dombek, wicestarosta Adam Wojtowicz oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gliwicach Mariusz Dyka.

– To bardzo potrzebna akcja – podkreśla starosta Waldemar Dombek. – Uczy dbałości o nasze wspólne, cenne środowisko oraz zwiększa świadomość ekologiczną mieszkańców powiatu.

– Dziękujemy uczestnikom za to, że co roku chętnie biorą w niej udział i przyczyniają się do tego, że w naszym najbliższym otoczeniu jest czyściej – dodaje wicestarosta Adam Wojtowicz.

Powiat Gliwicki, jako organizator akcji, zapewnił jej uczestnikom niezbędne materiały: worki na odpady, rękawice. Zorganizował także odbiór zebranych odpadów.

Akcji na naszym terenie towarzyszy konkurs plastyczny dla uczniów powiatowych szkół ponadpodstawowych i specjalnych oraz mieszkańców DPS-ów. Prace przyjmowane będą do 30 września. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie www.powiatgliwicki.pl w zakładce Konkursy.

Info: www.starostwo.gliwice.pl