Powiat Gliwicki: Moc energii z wiatru…

0
180

12 października 2021 r. oficjalnie otwarty został Park Wiatrowy Wielowieś, jedna z największych takich inwestycji w Polsce.

Każdy z wiatraków ma 195 metrów wysokości. Widać je z daleka. Wytwarzają moc o łącznej wartości 132 MW, co skutecznie przyczynia się do zmniejszenia udziału węgla w produkcji energii elektrycznej w kraju. Przybliżają nas również do realizacji celu, jakim jest zwiększenie w Polsce udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym – do 27 proc. do 2040 r., zgodnie z wymogami prawa UE.

20 wiatraków zlokalizowanych w okolicach Wielowsi jest w stanie zasilić energią miasto liczące blisko 200 tys. mieszkańców.

Wójt Gminy Wielowieś, Ginter Skowronek przypomniał długą drogę realizacji tego przedsięwzięcia. Rozpoczęło ją podpisanie w 2008 r. listu intencyjnego, czego następstwem było podjęcie w 2011 r. przez Radę Gminy Wielowieś uchwały zmieniającej plan zagospodarowania. Obecnie Park Wiatrowy daje już gminie wymierne korzyści materialne – ponad 2,1 mln zł rocznie z podatku od nieruchomości i 800 tys. zł z tytułu służebności przesyłu. Powstało też 10 km dróg dojazdowych, z których korzystają rolnicy, a inwestor sfinansował także w 50 proc. powstały kilka lat temu kosztowy Główny Punkt Zasilania. Wspiera również organizacje pozarządowe i kluby sportowe, ufundował też ultrasonograf o wartości 90 tys. zł, który służy mieszkańcom gminy.

Inwestorem przedsięwzięcia jest Akuo – niezależny francuski producent i dystrybutor energii odnawialnej wraz ze spółką Mirova, zapewniającą zrównoważone w 100 proc. rozwiązania inwestycyjne. W uroczystym otwarciu Parku Wiatrowego Wielowieś wzięli udział starosta gliwicki Waldemar Dombek i wicestarosta Adam Wojtowicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here