Tradycyjnie, jak co roku w sali „Benedyktynka” w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach spotkali się przedstawiciele samorządu, Kościoła katolickiego oraz instytucji kultury i mediów, aby wspólnie podyskutować o organizacji XII Metropolitalnego Święta Rodziny, które odbędzie się w tym roku pod hasłem „Rodzina – Wspólnota Pokoju” w terminie 18 maja – 2 czerwca.

Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęli arcybiskup katowicki, Wiktor Skworc oraz biskup gliwicki, Jan Kopiec, a koordynatorem od początku jest Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

– Przed nami dwunasta edycja Metropolitalnego Święta Rodziny. Przypomnę, że pomysł  jego organizacji narodził się przy grobie św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki samorządowców śląskich do Watykanu. Współpomysłodawczynią tej pięknej idei była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka i senator. Obchody święta i popularyzacja związanych z nim treści już na trwałe wpisała się w krajobraz wydarzeń społeczno-kulturalnych naszej aglomeracji. W tym duchu zapraszamy uczestników święta, a szczególnie władze samorządowe miast województwa śląskiego, parafie, stowarzyszenia, organizacje społeczne, dziennikarzy i oczywiście całe rodziny do włączenia się w to dzieło – zachęca Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Tegoroczne świętowanie zainaugurowane zostanie w sobotę, 18 maja koncertem w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Następnego dnia, w niedzielę, 19 maja o godz. 12.00 w katowickiej katedrze będzie miało miejsce liturgiczne świętowanie jubileuszy małżeńskich. Kolejne dni wypełnią interesujące wydarzenia wspólnie wypracowane. Ich listę można znaleźć na stronie www.swieto-rodziny.pl .

Powiat Gliwicki wraz z gminą Pilchowice zgłasza do Metropolitalnego Święta Rodziny – IX Bieg Uliczny im. ks. Konstantego Damrota w Pilchowicach, który odbędzie się w sobotę, 1 czerwca – start w parku im. ks. K. Damrota. Szczegóły już niebawem na naszej stronie internetowej.

 

info: starostwo gliwice