Powiat Gliwicki: Lasy Państwowe dofinansowały remont drogi Rudziniec-Pławniowice

0
187

Powiat Gliwicki otrzymał kolejne dofinansowanie na remont swej infrastruktury drogowej. Jest to 100 tys. zł na pierwszy etap remontu drogi powiatowej Nr 2940S Rudziniec-Pławniowice, otrzymane od Lasów Państwowych.

Czek na tę kwotę odebrał 16 lipca starosta gliwicki Waldemar Dombek z rąk dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia oraz Damiana Siebera – dyrektora Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach i Wiesława Kucharskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec. Wręczenie czeku odbyło się podczas uroczystego przekazania dofinansowania przez LP inwestycji jednostek samorządu terytorialnego, zorganizowanego w Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach.

Podczas tej uroczystości leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przekazali blisko 2 mln zł  samorządom z województw śląskiego, małopolskiego i opolskiego. Pieniądze przeznaczone są na budowę lokalnej infrastruktury drogowej na terenie 11 nadleśnictw.

Dyrektor Józef Kubica podkreślał wielkość wsparcia, jakie przekazują Lasy Państwowe co roku jednostkom samorządu terytorialnego. – My, leśnicy często przecież z tych dróg korzystamy, czy to prowadząc gospodarkę leśną czy też jako zwykli użytkownicy dróg. Dlatego wiemy, jak ważne jest to wsparcie, którego udzielamy, dzięki temu przecież wspólnie dbamy o bezpieczeństwo użytkowników dróg, a w wielu przypadkach dzięki tej współpracy możliwa jest realizacja inwestycji czekających na rozpoczęcie wiele lat.

– Beneficjentami jest 14 gmin, miast i powiatów, które otrzymały dziś na inwestycje drogowe od 15 do 350 tys. zł dotacji – informuje Damian Sieber, dyrektor RDLP w Katowicach. – Projekty, jak widać po wysokości dotacji, mają różną skalę. Od naprawy dróg gruntowych, po remonty i przebudowy dróg gminnych i powiatowych.

Jak powiedział Minister Woś, współpraca między leśnikami i samorządami jest na najwyższym poziomie. Podkreślił, że niezwykle cieszy, że ci którzy dbają o polską przyrodę, potrafią się także zatroszczyć o społeczności lokalne. – To tym bardziej cenna współpraca, że realizowana właśnie na najniższym stopniu samorządowym. Bardzo dziękuję wszystkim leśnikom za takie zaangażowanie.

Inwestycje w infrastrukturę drogową będą służyć także leśnikom. Działania te są prowadzone w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. Jest to zgodne z postanowieniami Zarządzenia nr 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2018 r. w sprawie realizacji w Lasach Państwowych wspólnych przedsięwzięć drogowych, mających związek z gospodarką leśną.

Koszty wszystkich wspólnych zrealizowanych przez Lasy Państwowe inwestycji drogowych wyniosły w 2018 r. ponad 89 mln zł. W latach 2017-2018 wybudowano wspólnie z samorządami 518 km dróg. Podczas uroczystości podkreślono, że jest to przejawem społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych za interesy społeczne, aspekty środowiskowe i ekonomiczne.

– Bardzo się cieszę z tego dofinansowania – mówi starosta Waldemar Dombek. – Droga wiodąca z Rudzińca do Pławniowic od dawna domaga się remontu, a pieniądze otrzymane od Lasów Państwowych wesprą środki, które Powiat Gliwicki przeznaczył na ten cel.

Warto przypomnieć, że LP już wcześniej dofinansowały remonty infrastruktury drogowej na terenie naszego powiatu – m.in. dróg Ciochowice-Bycina czy Rudziniec-Łącza.

info: starostwo.gliwice.pl