Poniedziałek Wielkanocny – Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus

0
35430

Poniedziałek Wielkanocny (zwany inaczej Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem-Dyngusem) to drugi dzień świąt Wielkanocnych, który jest dniem wolnym od pracy.

W ten dzień zwykle to mężczyźni oblewają wodą kobiety, chociaż zdarzają się także przypadki, w których to kobiety w akcie obrony oblewają i mężczyzn. Jest to pogański zwyczaj, który mocno zakorzenił się w naszym kraju, a wziął się od symbolicznego polewania wodą, które nawiązuje do budzenia się przyrody do życia. Tradycja ta towarzyszy nam od wielu lat i jest przekazywana w całej Polsce z pokolenia na pokolenie (choć często w różnorodnych formach).

Na wsi wygląda to następująco: Chłopcy chowają się przed dziewczynami i z zaskoczenia wyskakują z wiadrem wody i zaczyna się zabawa! Są też bardziej ambitne pomysły typu zanoszenia dziewcząt do wanny i z moczenia do takiego stopnia, że nie zostaje na nich ani jedna sucha nitka.

W miastach wygląda to nieco inaczej, choć również z wielką pompą. W dzisiejszych czasach też nie brakuje tu wiader, chociaż ostrożniej jest używać różnego typu butelek lub pistoletów na wodę. Niektórzy wpadają też na pomysły rzucania balonów z wodą z okien czy balkonów, co nie zawsze jest bezpieczne i odpowiedzialne.

Życzymy wszystkim MOKREGO Śmigusa Dyngusa  – zespół redakcyjny iknurow.pl

/MM/