Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje stworzyć nową ustawę odnośnie godła, barw i hymnu Polski. Powodem jest niedopasowanie aktualnego wzoru oraz barw godła naszego kraju do norm dzisiejszej technologii.

Resort kultury wyjaśnia, że opracowane mają zostać załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych.Artysta na stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła. Ma to być plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać.

Ponadto powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska (czyli bez cieniowania, charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała obrysowa. Artysta ma na nowo określić współrzędne barw narodowych pod kątem nadruku na różnych materiałach.

Jak zmieni się samo godło? Wiadomo już, że w swoich pracach autor bazuje na obowiązującym wzorze z 1927 roku Zygmunta Kamińskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzi zmian. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami. Ponadto korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony jak teraz.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce także modyfikacji załączników do hymnu Polski. Obecnie jest on rozpisany wyłącznie z podziałami na fortepian, głos lub oba jednocześnie. Dlatego wszystkie orkiestry będą musiały same opracowywać nuty. Również zapis F-dur jest pewnym utrudnieniem, szczególnie dla wokalistów, ponieważ tonacja ta jest zazwyczaj nieosiągalna.