PLK zwiększają dostęp do kolei w Śląskiem

Podróżni po latach skorzystają z przystanku Przyszowice na trasie Gliwice – Rybnik. To kolejna miejscowość po Knurowie, której mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Z peronów podróżni pojadą w stronę Gliwic i w Beskidy. Na trasie Gliwice – Rybnik dostępniejsza dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się będzie też stacja Leszczyny.

Od 14 czerwca weekendowe pociągi pasażerskie, kursujące między Gliwicami a Żywcem, będą się zatrzymywać w Przyszowicach. Mieszkańcy zyskają lepsze i wygodniejsze połączenie z Gliwicami, Rybnikiem, Bielskiem-Białą i Żywcem. To kolejne miejsce na trasie Gliwice – Rybnik, w którym zwiększa się dostęp mieszkańców do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dostosowały przystanek Przyszowice do bezpiecznej obsługi podróżnych. Wymieniono oświetlenie i odnowiono wiatę. Nawierzchnia peronu została wyrównana, przystanek wyposażono w ławki. Orientację ułatwią gabloty z rozkładem jazdy oraz uzupełnione oznakowanie.

Na stacji Knurów pociągi relacji Gliwice – Wisła Głębce (obecnie Gliwice – Żywiec) zatrzymują się od 2018 roku. Peron wyposażono w ławki, gabloty z rozkładem jazdy, oznakowanie i oświetlenie. Wymieniona jest nawierzchnia peronu. Pochylnia umożliwia podróżowanie osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

W Leszczynach, na linii Katowice – Rybnik i Gliwice – Rybnik, aby ułatwić korzystanie z kolei, PLK remontują peron. Już jest wyższy, co ułatwia podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przygotowano nową nawierzchnię i ścieżkę naprowadzającą z wypukłą fakturą. Remontowane są wiaty, wymieniane jest oświetlenie. Nowe nagłośnienie i tablice informacyjne ułatwią orientację w podróży. Stacja zostanie dostosowana do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wykonana będzie pochylnia, która wyeliminuje konieczność wchodzenia na kładkę. Wartość zadania to 2,5 mln zł ze środków budżetowych. Prace zakończą się w lipcu 2020 roku.

 

info: plk