Kultura i rozrywkaPilchowice

PILCHOWICKI WYJĄTKOWY JARMARK WIELKANOCNY… okiem Tadeusza Puchałki

[…] Jeśli ktoś płacze, dlatego,
że drugiemu jest źle,
Pan Bóg cieszy się tym płaczem,
bo takie łzy ciekną po twarzy jak perły[…] To są piękne łzy…

( ks. Twardowski)

 

Skąd pomysł na zamieszczenie tego cytatu, o tym później. Wydaje się, że mimo wszystko, pasuje on do całości materiału…

Jubileuszowy X Jarmark Wielkanocny w Pilchowicach, jak co roku, i tym razem obfitował w wiele atrakcji. Od godziny 10 rano można było podziwiać w sali sportowej ZS Pilchowice najróżniejsze dzieła „złotych rąk” naszych gospodyń i artystów. Na licznie zgromadzonych stoiskach pojawiły się jak zwykle okolicznościowe ozdoby, świąteczne obrusy, nie zabrakło także zabawek i niespodzianek na naszego „zajączka”, bo to przecież ta baśniowa postać rozdaje dzieciom prezenty w wielkanocne święta na Śląsku.  Wiele eksponatów które zostały wystawione na sprzedaż można by zaliczyć do gatunku przedmiotów sztuki użytkowej. Z całą pewnością mogą one cieszyć oko przez cały rok, nie tylko od święta. Nie zabrakło także  tradycyjnego jadła  na wielkanocny stół i słodyczy  a wszystkie te cuda  na  dawnej śląskiej recepturze zostały wyprodukowane, takoż i zapach domowych wypieków w Pilchowicach już na „progu” witał odwiedzających gości i wprowadzał świąteczny nastrój.

Na miejscu nie zabrakło i tym razem  stoiska grupy artystów „Ossian art”. O godzinie 12.30 zgodnie z programem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejsze życzenia wielkanocne”:

W kategorii osób dorosłych I miejsce zdobyła  Agnieszka Niestrój, miejsce II ex aequo otrzymały panie Izabela Jonda oraz Zofia Piechula. Miejsca III nie przyznano. W kategorii – Młodzież; I nagrodę zdobył Jakub Dzida miejsce II otrzymała Roksana Graicke, miejsca trzeciego nie przyznano. W kategorii dzieci; Miejsce I zdobyła  Aleksandra Radomska. Miejsce II otrzymała  Alicja Dzida. III miejsce otrzymała Apolonia Ludwik. Ponadto komisja przyznała siedem wyróżnień.

Swoje „5 minut”, mieli nasi milusińscy z przedszkola w Pilchowicach. W tegorocznym przedstawieniu tanecznym wystąpiły Smerfy pod opieką Małgorzaty Szmit oraz Krasnoludki którymi opiekuje się Patrycja Łokaj. Obydwie grupy młodych tancerzy publiczność żegnała gromkimi brawami. Tuż po koncercie przedszkolaków, na scenie pojawił się komik cyrkowy „Pedro”, który swój program przedstawił  w dwóch odsłonach. Miłośnicy tańca mieli okazję podziwiać występ państwa Aleksandry i Jacka Nowaków. Para tancerzy zaprezentowała się w trzech utworach tanga argentyńskiego; „Esta Noche De Luna” Carlosa di Sarli, Desde El Alma” – Nelly Omar i Francisco Canaro oraz „Poema” – Orkiestra Francisko Canaro. 

Z niezwykle żywiołowym programem tanecznym, wystąpiły dzieci ze Studia Tańca „EFFORTE” pod kierownictwem Darii Leszczyńskiej. W radosny klimat Świąt Wielkanocnych wprowadził publiczność  Kabaret Zespołu Szkół w Pilchowicach pod kierownictwem mgr. Marioli Serafin. Młodzi aktorzy zabawiali publiczność w 30 minutowym występie, w którym nie zabrakło skeczów, i piosenek nawiązujących do śląskiej kultury i tradycji. Swój program młodzi artyści dedykowali  Wojtusiowi małemu mieszkańcowi Pilchowic oraz rodzinie państwa Zimon z Zabrza, która znalazła się w krańcowo trudnej sytuacji. Występ  uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej EGIDA I i II stopnia pod dyrekcją Andrzeja Podorskiego, był kolejnym punktem bogatego programu pilchowickiego jarmarku, zaś o godzinie 16 nastąpiło rozstrzygnięcie  konkursu  rękodzielniczego  „ KROSZONKA 2018”:

W kategorii osób dorosłych ; I miejsce otrzymała Gizela Głuśniewska. Miejsce II Izabela Jonda. Miejsce III Elżbieta Śmieja.

Wyróżnienie: Leokadia Piechuta

Prace zbiorowe; Miejsce I ZSP Żernica kl. I b. Miejsce II Przedszkole Pilchowice.

Kategoria dzieci; I miejsce Agnieszka Kaczor. II miejsce Maja Mnochy. III miejsce Julia Hachuła,

Wyróżnienie; Tymon Poszwa

W kategorii młodzież: Miejsce I Oliwia Wladarz, II miejsce Roksana Graicke, III miejsce Sara Somer.

Wyróżnienie: Agata Szydło

 

Wśród atrakcji pilchowickiego jarmarku znalazła się  także galeria dorobku artystów  plastyków grupy „Ossian art”. Można też było podziwiać bogatą wystawę  historycznych dokumentów zawartych w fotografiach wystawy noszącej tytuł „Aby pamiętać”. W kąciku rękodzielniczym można było puścić wodze fantazji i rozpocząć dzieło odkrywania swoich talentów, pod okiem instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury, tuż obok na gości czekała galeria prac pilchowickich przedszkolaków. Tradycyjnie kącik loterii fantowej, której przewodniczył jak co roku Sołtys Józef Nierychło zapraszał do wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród, zaś na strudzonych zwiedzaniem czekał bogato wyposażony kącik kawowy.

W programie wielkanocnego jarmarku znalazło się także miejsce na cele dobroczynne. Na jednym ze stoisk można było kupić drobiazgi na rzecz pomocy 5 letniemu Wojtusiowi Musioł z Pilchowic.

Z potrzeby serca;

Poza programem szczególne wydarzenie.

Na ręce organizatorów Wielkanocnego Jarmarku ; Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom pani Annie Surdel Prezesowi stowarzyszenia, Radzie Sołeckiej, Sołtysowi panu Józefowi Nierychło, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz Wójtowi Gminy Pilchowice panu Maciejowi Gogulli, który objął honorowym patronatem tegoroczny jarmark gorące podziękowania składają; Fundacja „PIASTUN” WYRÓWNYWANIE SZANS, oraz rodzina państwa Zimon z Zabrza.

Należy podkreślić, że dzięki życzliwości tych organizacji i osób można było w czasie odbywającego się jarmarku  ogłosić akcję na rzecz pomocy wspomnianej rodzinie. Trudnych sytuacji rodzinnych nie brak także w gminie pilchowickiej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by to co się ma „podzielić na dwoje”. Tak uczyniono w Pilchowicach, nie można jednak nadużywać gościnności gospodarzy, akcje tego typu będziemy starali się organizować w wielu miejscach, już odzywają się pierwsze glosy z miasta Knurowa, gdzie są osoby gotowe uczestniczyć w kolejnej akcji pomocowej, bo sytuacja wspomnianej rodziny jest wyjątkowo trudna, i tym samym wymaga ona wyjątkowego potraktowania.

Brawo „OSSIAN ART”;  Na szczególne słowa uznania zasługują członkowie grupy nieprofesjonalnych artystów pod kierownictwem Macieja Ossiana Kozakiewicza, którzy przygotowali sporą niespodziankę w postaci paczki świątecznej dla państwa Zimon. „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” cisną się na usta słowa ks. Twardowskiego, i w tym  miejscu jakby nabierały one szczególnego znaczenia. W czasach ogromnego postępu, nie potrafimy zapewnić ludziom podstawowych warunków egzystencji, to bardzo smutne, że właśnie teraz tak ważna jest ludzka wrażliwość, współczucie, które  owocować powinno otwartością serca i pomocą, o którą niestety coraz trudniej. Wydaje się, że nieco smutny cytat zamieszczony na początku  mimo wszystko wyjątkowo  pasuje  do tej relacji. Zbyt wiele łez wylanych jest dziś niepotrzebnie. Zbyt wiele krzyków rozpaczy słychać wokół – czy już tylko Bóg o nas pamięta – a może  i On o nas zapomniał?

Często jest tak, że ciężka śmiertelna choroba jednego, a dwóch pozostałych członków rodziny dotkniętych ciężką chorobą przewlekłą z  szybko postępującymi negatywnymi zmianami, wiąże się z krańcowym ubóstwem. Można odnieść wrażenie, że wraz z chłodnym bezdusznym traktowaniem wielu urzędów, idzie ludzka obojętność. Gmina Pilchowice w jednorazowej akcji pokazała i dała przykład, że  można kromkę chleba podzielić na dwoje. A może znajdzie się jeszcze ktoś, kto pomoże przetrwać ludziom dotkniętym śmiertelnym zagrożeniem życia…

Śledząc losy tych i podobnych  ludzkich dramatów, odnieść można wrażenie, że gdzieś coś zostało pominięte, o czymś zapomniano w naszym prawodawstwie. Czy aby nie powinno być tak, że tam gdzie los wyreżyseruje tragiczny spektakl, znaleźć się powinien reżyser, który zmieni nieco bieg wydarzeń na „scenie tego teatru”?  – Tym czasem otwórzmy serca na ludzką krzywdę mimo wszystko – szczególnie w ten niepowtarzalny czas, kiedy to czas Wielkiego Tygodnia przywołuje najszlachetniejsze uczucia; dobroć, miłość, zrozumienie.

Wspaniała jubileuszowa impreza przebiegła  w rodzinnej atmosferze i klimacie zbliżających się Świąt Wielkanocnych głównie dzięki wspaniałemu prowadzeniu, tejże imprezy którym już tradycyjnie zajęła się mgr. Teresa Bochenek na co dzień dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr.2 im. Karola Miarki w Knurowie.

Na koniec wspomniała, że tak bogaty program tegorocznego jarmarku nie mógłby zostać zrealizowany bez zaangażowania i poświęcania grup wolontariuszy oraz wielu sponsorów, którym za wkład serdecznie dziękuje.

materiał: Tadeusz Puchałka