Pilchowice

Pilchowickie Święto Plonów 4 września 2016r – okiem Tadeusza Puchałki

Druga odsłona rolniczego święta;
O godzinie 15.00 korowód z koroną udał się na plac targowy gdzie odbyła się część oficjalna. Około godz 15.30 gospodarze tegorocznych dożynek w Pilchowicach powitali gości, dziękowano rolnikom, oraz wszystkim tym którzy swoją pracą sprawili, że dla każdego wystarczy tego szczególnego dobra bez którego, żyć nie sposób. Starostowie dożynek złożyli na ręce Wójta poświęcony bochen chleba.
Korona Dożynkowa bogata w symbole;
Pilchowicka korona dożynkowa wprawiała w zachwyt wszystkich, dzieło złotych rąk pilchowickich gospodyń. Warto przyjrzeć się dożynkowemu wieńcowi dokładnie, a zobaczymy w środku dwa szczególnej wartości symbole, jakże bliskie są one rolniczemu świętu i jak bliskie powinny być nam wszystkim. Warto wybrać się do Pilchowic chociażby tylko z tego powodu, zatrzymać się nieco dłużej nad tym dziełem złotych kobiecych rąk i zastanowić się nieco. Chleb i ryby, jako symbol Chrystusa, otoczone wieńcem wiary. Naszej wiary. Długo państwo Gogulla stali przy dożynkowej koronie, a później pamiątkowe zdjęcie i chwila na wymianę zdań, bo to taka szczególna korona, która wprowadza w nastrój zadumy, także nad samym sobą…

Drugą odsłonę dożynkowego świętowania prowadzili państwo Agnieszka Robok i Krzysztof Waniczek
Po krótkiej części oficjalnej, nastał czas na zabawę, jako pierwsi na scenę wyszli najmłodsi artyści. Jak wspomniała prezenterka dzieciaki miały bardzo niewiele czasu na przygotowanie, mimo to występ był super. Pilchowickie przedszkolaki dały pokaz umiejętności tanecznych, w których nie zabrakło także solowych występów, dziwić to nie powinno nikogo wszak Pilchowice z kultury słynie od dawien dawna, a wieczory z poezją, czy muzyką poważną które, są tu cyklicznie organizowane, znane są nie tylko mieszkańcom tej gminy.
Muzycy zespołu AVISTA, zmienili swoim występem nastrój niedzielnego popołudnia. Zrobiło się, biesiadnie, tanecznie i rodzinnie. Jak sami muzycy mówią, grają dla każdego. ( Zespół powstał na początku lat 80 tych. Muzycy znani są z audycji w Radiu Piekary, grają muzykę na każde ucho, chodzi o to, wspominają, aby zadowolić gusta jak największej rzeszy odbiorców, więcej dowiedzieć się można o tym zespole na www.avista.org.pl).

Dożynki na Śląsku to tradycje a jak tradycje, to nie mogło zabraknąć gołębi, które wystawiał sam Prezes Polskiego Związku Hodowców Gołębi i Drobiu Ozdobnego – oddz. Pilchowice pan Kazimierz Tułak. Na wystawie pokazał garłacze górnośląskie – koroniaste i garłacze śląskie.
Stoisko górali beskidzkich oferowało niezliczoną ilość smakołyków które oferował rosły jegomość w stroju zbójnickim. Jako, że internet źródłem niespożytych jest informacji, tedy na strony www.zbojnickie.pl

można zajrzeć i jak informował sam góralski wojownik więcej o działalności owych zbójników, dowiedzieć się można.
Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, ci najodważniejsi mogli zakosztować karkołomnego zjazdu z dmuchanej zjeżdżalni, podnieść sobie nieco ciśnienie w pływającej kuli, lub stanąć do konkursu baniek mydlanych. Były gry i zabawy na wolnym powietrzu, a ten kto chciał wprawić rodziców w zakłopotanie, miał okazję do pomalowania twarzy w najróżniejsze wzory i kolory.
Już o godz 17.00 publiczność miała okazję posłuchać artystów sceny Teatru Muzycznego w składzie Anna Jakiesz – Błasiak (sopran), oraz Mikołaj Król (tenor). Podczas koncertu artyści przenieśli publiczność w czar muzyki operetkowej i Misicalu. „Żniwne” w Pilchowicach rozpoczęło się od tradycji a zakończyło się kulturą najwyższej miary, i jedno i drugie bliskie jest rolniczemu świętu, bo tak jak chleb dla ciała, tak muzyka czy poezja z kolei, chlebem powszednim jest dla duszy.
Nie byłoby tej imprezy bez sponsorów informowali Agnieszka Robok i Krzysztof Waniczek. W tym miejscu podziękowania należą się; Metall Bau Bujok Gerda, PPU Vortex sp. zo. o. Cukierni Henryk Surdel, Bankowi Spółdzielczemu Sośnicowice, Zakładowi Hodowli Drobiu Skubisz, Zakładowi Pogrzebowemu Pokora, Piekarni Bogacki, Gratisowni Katarzyna Dolnik, Sklepowi |Ogólnospożywczemu – Bogusław Nocoń, Kwiaciarni Sylwii Czenczek, firmie Materiały Budowlane Lubar, Restauracji Caro, Restauracji Kaprys.

Relacja : Tadeusz Puchałka