MIESZKAŃCY PILCHOWIC

Z ZWIĄZKU ZAGROŻENIEM PTASIĄ GRYPĄ
HODOWCY DROBIU – NAWET KILKA SZTUK
TAKIE JAK -KURY,GĘSI,KACZKI,INDYKI,GOŁĘBIE
PROSZĘ ZGŁOSIĆ JAKA JEST ILOŚĆ
DO SOŁTYSA – PILCHOWIC tel. 668 935 239

info: Józef Nierychło

 

Jak informuje pilchowicki Urząd Gminy – ” Wywiesiliśmy na terenie gminy informacje Powiatowego Inspektora Weterynarii o zagrożeniach zwiazanych z ptasią grypą, która pojawiła się w powiecie raciborskim. Jesteśmy terenem zagrożenia, dlatego polecono umieścić te informacje na drogach wjazdowych do gminy. Gotowe tablice dostarczył powiatowy lekarz weterynarii.”

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu poinformował, że 29.01.2020 r. w godzinach popołudniowych otrzymał wynik badania laboratoryjnego potwierdzający wystąpienie grypy ptaków w przydomowym stadzie drobiu w Rudzie Kozielskiej.

Wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak NIE STANOWI ZAGROŻENIA DLA LUDZI I ZGODNIE Z AKTUALNYMI DONIESIENIAMI NAUKOWYMI NIE MA PODSTAW DO WPROWADZANIA PONADSTANDARDOWYCH ŚRODKÓW PREWENCYJNYCH W ODNIESIENIU DO LUDZI, zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

– Ognisko grypy ptaków zostanie zlikwidowane w dniu dzisiejszym (piątek). Ze względu na typ wirusa nie stanowiący zagrożenia dla ludzi podjęto decyzję o nie wybijaniu prewencyjnym drobiu w obszarze zapowietrzonym za wyjątkiem chorego drobiu w ognisku – podano 30 stycznia na stronie Powiatowego Inspektora Weterynarii w Raciborzu.

W ramach dalszych działań wynikających z przepisów prawa zostały wyznaczone obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska.

info: pilchowice.pl