Jak co roku mieszkańcy spotkali się, by uczcić wszystkich dotkniętych Tragedią Górnośląską 1945 roku. Były wiązanki kwiatów i znicze złożone przy pomniku na cmentarzu parafialnym w Żernicy oraz uroczysta msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji „Internowanych w 1945 roku z parafii i gminy oraz w intencji Górnoślązaków, którzy w tamtym czasie byli ofiarami represji”.

Wcześniej delegacje Rady Gminy Pilchowice, Urzędu Gminy złożyły także wiązanki kwiatów przy pomnikach w Pilchowicach i Stanicy.

Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach sprzed lat podtrzymywana jest nie tylko przez starsze pokolenie. Nie trudno namówić młodzież, by zgłębiła wiedzę o tamtych czasach. W ubiegłym roku, szerokim echem odbił się krótki film przygotowany i wyprodukowany przez młodych artystów. W tym roku uroczystościom towarzyszyła wystawa prac plastycznych poświęconych Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. A w przyszłym roku jest duża szansa na pełnometrażowy film, także przygotowany przez uczniów.

Jak co roku, podczas spotkania w Domu Kultury w Żernicy wręczane są „Złote Gwoździe” – wyróżnienia dla znaczących osobowości. Ten piękny zwyczaj ma swój początek w 2018 roku po rekonsekracji zabytkowego kościoła p.w. św. Michała Archanioła i początkowo był to gwóźdź z perłą. Obecnie to już IV edycja, w której laureaci otrzymują statuetkę z pozłacanym gwoździem i dedykacją. Już ponad 50 osób oraz 8 firm do tej pory otrzymało to wyróżnienie, które jest formą podziękowania za bezinteresowne zaangażowanie się w działania na rzecz nie tylko parafii, ale i całej gminy Pilchowice.
Tegoroczni laureaci, to:
Barbara Rusin – za działania promujące chrześcijańskie wartości wśród dzieci i młodzieży w parafii Żernica
Irena Foit – za wieloletnią pracę i działania promujące postawy społeczne i chrześcijańskie wśród dzieci w Nieborowicach.
Winfryd Ficoń – za pracę i działania z młodzieżą w Nieborowicach.
Damian Rduch – za wieloletnie wspieranie inicjatyw parafialnych.
OSP w Żernicy – za ponad 100-letnią, ofiarną służbę w ratowaniu życia, zdrowia i mienia ludzkiego.
Krzysztof Waniczek – za propagowanie historii lokalnej sołectw gminy Pilchowice.
Waldemar Pietrzak – za działalność na rzecz sołectw Żernicy i Nieborowic oraz całej gminy Pilchowice.
Info: pilchowice.pl