Kultura i rozrywkaPilchowice

Pilchowice: 175 rocznica urodzin ks. Konstantego Damrota – Kochanowski śląskiej poezji

24 października, Pilchowice uczciło 175 rocznicę urodzin ks. Konstantego Damrota – Kochanowskiego śląskiej poezji.

„Pieśń Towarzyska”
[…]Niech tedy przy szklance,
i przy pogadance,
W zgodzie i szczerości,
Brzmi polski śpiew!
Niechaj sarka, kto chce z zazdrości,
Nas zmieszać nie zdoła;
Zgoda, wino, piosnka wesoła ogłusza gniew!
Na pojdeme do dom,
az rano,
Az bude switano.
Na pojdeme do dom,
az bude den[…]
( Wybrany fragment wiersza).

W refrenie tej pieśni zawarte są słowa morawsko śląskie. Piosenka ta była bardzo popularna a refren znany był na całym Górnym Śląsku.

Śpiewano więc pieśniczki do słów księdza Damrota przy wielu okazjach, na weselach, combrach czy szkubkach, widzimy jak bardzo ubogacona była mowa śląska wieloma słówkami zaczerpniętymi z czeskiego czy morawskiego języka. Ksiądz Damrot pisząc starał się podkreślić naszą śląską gościnność i przyjazny stosunek dla sąsiadów, bo nie powinno się chyba używać słowa obcych, za takich bowiem nigdy tu nikogo nie uważano).
Dbałość i staranie o zachowanie swojej kultury a równocześnie uszanowanie i poszanowanie dla wszystkiego co jest nam mało znane, tacy jesteśmy, a ksiądz Damrot był tym który potrafił wyrazić te myśli w poezji.

Z tej okazji odbyła się już VIII edycja konkursu poezji im. Konstantego Damrota której organizatorami było Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Gminna Biblioteka Publiczna która była fundatorem części nagród w konkursie oraz GOK Pilchowice. Urząd Gminy Pilchowice reprezentowała Sekretarz Gminy pani Dagmara Dzida która jak wspomniała pani Prezes Anna Surdel stała się dobrym duchem wielu imprez. Obecny był Sołtys Pilchowic Józef Nierychło z małżonką. Sala pilchowickiej OSP pękała w szwach – dosłownie. Nie zawiedli mieszkańcy, rodzice, obecni byli także nauczyciele i wychowawcy.

W Jury konkursu zasiedli Pan Winfryd Ficoń – Radny Powiatu Gliwickiego (przewodniczący). Pani mgr. Teresa Bochenek Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr.2 w Knurowie, oraz pani mgr. Mariola Serafin – nauczyciel j. polskiego Zespołu Szkół w Pilchowicach.
Prowadzenie: Magdalena Oleszowska
Do tegorocznego konkursu przystąpiło 31uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Należy podkreślić wysoki poziom konkursu zarówno w kategorii Szkoły Podstawowej jak Gimnazjum. Przygotowaniem młodzieży zajmowały się mgr. Mariola Serafin oraz mgr. Jolanta Rak.
Swój dorobek poetycki prezentowały dzieci, młodzież a także osoby dorosłe. Regulamin konkursu pozwalał na dość swobodny dobór tematyki, toteż mieliśmy okazję usłyszeć wiersze poświęcone krajobrazom otaczającym Gminę Pilchowice, było o jesieni, tęsknocie i miłości.

W kategorii wiekowej Szkoła Podstawowa;
I miejsce zdobył Michał Zientek (kl. V SP. Stanica) „Kraina bajek”
II miejsce zdobyła Weronika Ścieranka (kl.VI SP Pilchowice) „Na wakacje”
III miejsce ………..Aleksandra Radomska (kl. IV SP. Pilchowice). „Żaba”
Wyróżnienie Jakub Dzida (kl. VI SP Pilchowice) „Moje marzenia”

W kategorii wiekowej Gimnazjum;
I miejsce Julia Kruczyńska (kl. III Gimnazjum Pilchowice) „Ekstremum”
II miejsce Aleksandra Malanowska ( kl. II Gimnazjum Pilchowice) „Pierwszy raz”
III miejsce Klaudia Urbanik (kl. I Gimnazjum Pilchowice) „Dom”
Wyróżnienie Monika Madeja (kl. III Gimnazjum Pilchowice) „Dom rodzinny”

Kategoria wiekowa osoby dorosłe;
I miejsce Janina Wymysło ( Wilcza) „Autobiografia”
II miejsce Paweł Ćwielong (Pilchowice) „Trudny wybór”, „Cyganie”
II miejsce – (nie przyznano nagrody III) Krystyna Madeja ( Wilcza) „Na poddaszu”
9 dziewcząt należących do Chóru Wsi Pilchowice ubiegało się o nagrodę publiczności którą zdobyła Julia Kołodziej. Dziewczęta w konkursie wykonywały utwory Agnieszki Osieckiej.

Nie bez przyczyny w Pilchowicach organizowane są od wielu lat spotkania i konkursy poświęcone twórczości i życiu śląskiego księdza poety. To właśnie w tej miejscowości ks. Damrot spędził ostatnie lata swojego życia, do końca aktywnie uczestnicząc w życiu parafii. Do samego końca także nie wypuszczał z rąk pióra. Pewnie to on stał się siewcą który na urodzajnej pilchowickiej glebie zasiał ziarno ludzkiej wrażliwości na to, co w życiu najpiękniejsze. Poznawanie języka duszy i przelania jej słów na papier.
Nie jest przesadą twierdzenie, że tak właśnie jest, bowiem zarówno Pilchowice jak ościenne miejscowości słyną z utalentowanych muzycznie i poetycko mieszkańców, nie brak tu także malarzy, i rzeźbiarzy a na koniec takich którzy o tym piszą i dokumentując pozwalają w ten sposób przetrwać lokalnej kulturze – by historia śląskiego duchownego, poety i po części budowniczego śląskiej kultury nie poszła w zapomnienie.

Relacja : Tadeusz Puchałka