13 lipca 2018 roku ( piątek) o godz. 18:00 w Parafii św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie odbyło się Nabożeństwo Fatimskie – wspomnienie Maryi Panny Fatimskiej. Po wieczornej Mszy św. odmówiono pokutny różaniec fatimski, zaś procesja światła odbyła się wewnątrz kościoła, ze względu na złe warunki pogodowe.Czciciele Niepokalanej licznie przybyli do świątyni, aby przedstawić Matce swe prośby i dziękczynienia oraz zadośćuczynić za grzechy.

Eucharystia Fatimska to okazja do pochylenia się nad objawieniem w Fatimie, które początkowo nie zostały upublicznione przez wizjonerów, Św. Franciszka i Hiacyntę Marto oraz Łucję dos Santos. Dwie z trzech wizji zostały zapisane i upublicznione w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy. Ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r.

Papież św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że właśnie opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie życia podczas zamachu 13 maja 1981 r. na placu Świętego Piotra w Watykanie.

W okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku w Cova da Iria – po polsku Dolina Pokoju,  nieopodal portugalskiej miejscowości Fatima miały miejsce niezwykłe objawienia Maryjne. Matka Boża ukazała się trójce małych niepiśmiennych dzieci, ale za to bardzo pobożnych – Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, podczas których przekazała trzy tajemnice fatimskie związane z historią XX wieku. Jednak w treści orędzia jest coś więcej. Maryja w swoich objawieniach wzywa do kultu Jej Niepokalanego Serca i codziennego różańca.

Rok 2017 był szczególny w Kościele Katolickim, gdyż obchodzono 100 rocznicę objawień Pięknej Pani, co było okazją do powrotu do treści Orędzia Matki Bożej z Fatimy.

Relacja: Agnieszka Łyko