Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie: Ofiarowanie Pańskie

0
3436

2 lutego Kościół rzymskokatolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Święto to jest obchodzone 40 dni po Bożym Narodzeniu i zwyczajowo kończy się okres Bożego Narodzenia. Dlatego 2 lutego w kościołach znikają choinki i szopki, przestaje się śpiewać kolędy. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

W polskiej tradycji święto Ofiarowania Pańskiego zwane jest również potocznie  świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodzi od gromnic – świec przynoszonych do świątyni, by kapłan je pobłogosławił.

Gromnice to długie, cienkie, woskowe świece, na których wypisane są imiona: Jezus, Maryja, Józef.  W dniu Matki Bożej Gromnicznej święci się gromnice, po to, że  zgodnie z tradycją – zabezpieczają nasze domostwa przed katastrofami.

Tego dnia odbywa się również procesja z płonącymi świecami, symbolizująca życie w jedności z Chrystusem.

Przypadające w piątek 2 lutego Ofiarowanie Pańskie jest w kalendarzu Kościoła świętem liturgicznym – a nie uroczystością. Dlatego też tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje na zwykłych zasadach.

2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. To święto sióstr i braci zakonnych. Tego dnia ofiarowują oni swoje życia na „wyłączną służbę Bogu”.

Chociaż święto Ofiarowania Pańskiego – święto Matki Bożej Gromnicznej nie jest obowiązkowe, to warto wtedy wziąć udział w Mszy Świętej.

Dlatego 2 lutego – zwyczajowo w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Kapelanów Wojskowych 5 w Knurowie odbywają się Msze św. w trakcie których są święcone świece – gromnice. Mszę św. o godz. 8:15 celebrował ks. Piotr Larysz, który w trakcie kazania mówił o symbolu płonącej świecy.

Świeca i jej światło miała i ma znaczenie sakralne. Symbolizuje przede wszystkim Boga, który sam siebie nazwał Światłością Świata i w Chrystusie odkupił świat.

Światłem jest dla nas Maryja – Matka Boża Gromniczna. Chroniła Chrystusa – Światło dla Świata. Chroni także nas. Poświęcone w święto Matki Bożej Gromnicznej świece zanosimy do domów, by ochraniały nasze rodziny.

Światło jest też symbolem pamięci. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wiernych Zmarłych na grobach naszych bliskich zapalamy znicze. Chcemy zapewnić naszych bliskich, że w naszej pamięci są zawsze żywi, a modlitwą upraszamy dar zbawienia. Światło jest bowiem symbolem życia oraz władzy Boga nad nami i światem.

Zapalona świeca towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Po raz pierwszy zapalamy ją dziecku podczas Chrztu Św.,  później podczas Komunii Świętej, a także w szczególnych chwilach życia. Jest z nami także podczas ostatniej drogi w znaku gromnicy. Symbol świecy najbardziej wyrazisty jest podczas Wigilii Paschalnej. Zapalony paschał wnoszony do ciemnego kościoła symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa.

Świeca towarzyszy nam również kiedy się boimy np. podczas  burzy, wtedy jej światło dodaje na otuchy.

Kolekta w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie przeznaczona zostanie na potrzeby klasztorów klauzurowych.

W tym roku wieczorna Msza św. o godz. 18:00 w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Kapelanów Wojskowych 5 będzie odprawiana w intencji dzieci po pierwszej Komunii św. i ich rodzin.

Relacja: Agnieszka Łyko