Paniówki: Dożynki 2021

0
560

Dożynki to jeden z najpopularniejszych dni w roku każdego rolnika. To radosny czas odpoczynku po ciężkiej pracy.

W sobotę 11 września 2021 roku w Paniówkach na zakończenie żniw zostały zorganizowane Dożynki Sołeckie 2021.  Organizatorzy tego niezwykłego wydarzenia rolniczego to: Gmina Gierałtowice, Gminny Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Przyjaciół Paniówek.

Staropolski obrzęd rozpoczął się o godz. 15:00  – od dziękczynnej Mszy św. w kościele parafialnym św. Urbana, w intencji rolników, leśników i ogrodników oraz mieszkańców wsi.

Dopełnieniem wydarzenia rolniczego był przemarsz korowodu dożynkowego. W barwnym korowodzie nie zabrakło okazałej i misternie wykonanej korony żniwnej, która kryje nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory. A przede wszystkim podziękowanie za mozolną pracę i codzienną troskę mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.

Dalszą część uroczystości dożynkowych kontynuowano w Parku Joanny przy ul. Zwycięstwa 3 w Paniówkach.

Na wszystkich chętnych czekały stoiska gastronomiczne z zapachami domowej kuchni i regionalnymi produktami ( kołacz, ciasto, żurek).  Świetną propozycją dla fanów grillowania, okazała się pieczona kiełbaska, która cieszyła się wielkim powodzeniem i to nawet u najmłodszych. Ponadto można było degustować smaczne, zdrowe wino oraz ugasić pragnienie zimnym napojem, złotym trunkiem z pianką.

Najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji,  m.in.: dmuchanych zamków i trampolin. Dzieci bardzo chętnie korzystały z wesołego miasteczka i świetnie się przy tym bawiły.

Dla spragnionych grzbietu końskiego dostępne były przejażdżki konne pod okiem wykwalifikowanego instruktora jazdy konnej.

Podczas uroczystości dożynkowych odbyły się pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem fantomu. Jednostką ratowniczą prezentującą swoje umiejętności niesienia pomocy innym była Ochotnicza Straż Pożarna z Paniówek. Po pokazie dzieci mogły do woli popróbować resuscytację na przygotowanych fantomach.

Na szczególną uwagę zasługiwało stoisko wypełnione wyrobami rękodzieła ludowego i sztuki ludowej.

Dużą furorę zrobiła grupa motocyklistów, która dumnie prezentowała swoje nieziemskie, nowoczesne i przepiękne maszyny. Fani ryczących jednośladów mogli w dowolnym momencie podziwiać, a nawet dosiąść „stalowego rumaka” i zrobić sobie na nim zdjęcie.

Niezwykły nastrój, dobrą energię i magię można było poczuć, gdy na scenie pod chmurką wystąpił zespół IWONA & PIOTR czyli Iwona Kobryń i Piotr Polok. Całkowicie zauroczyli publiczność, nie tylko warsztatem muzycznym, który przygotowali, ale także wyjątkową osobowością i temperamentem.

Zwieńczeniem sobotnich dożynek była niebanalna, muzyczna niespodzianka, która pozytywnie zaskoczyła biesiadników. Tuż po zmroku, zabrzmiały największe przeboje znanego zespołu ABBA w języku polskim. Wszystko za sprawą śląskiej grupy – KAMRATY. Artystki – Agnieszka Jabłonka i Agnieszka Sus, mimo iż w nowej aranżacji, to z zachowaniem wszelkich szczegółów, oddały niepowtarzalny klimat utworów, które przez dziesięciolecia tworzyła szwedzka grupa ABBA. Muzyka jest ciągłym poszukiwaniem i w tym właśnie tkwi jej piękno, o czym przypomniał ten wyjątkowy duet.

KAMRATRY to śląski band instrumentalno-wokalny. Na rynku muzycznym zawitał w 1999 roku z inicjatywy Ryszarda Piszczeloka. Grupa ma w swojej dyskografii 9 krążków, w tym 8 płyt z utworami autorskimi i jedna z wiązankami muzyki biesiadnej. Na estradzie pojawiają się w całej Polsce, jak i zagranicą. Teledyski kapeli można obejrzeć w TV Trwam oraz lokalnej telewizji TVS.

Przyjezdni goście, którzy odwiedzili w sobotę – uroczą wieś powiatu gliwickiego – mieli okazję zaznać gościnności i życzliwości gospodarzy.

W staropolskim obrzędzie udział wzięli m.in. Wójt Gminy Gierałtowice Leszek Żogała, Wicewójt Gminy Gierałtowice  Roman Włodarz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Gierałtowice Damian Smorz, Posłanka na Sejm RP Barbara Dziuk, Sołtys Paniówek – Bogusław Mryka, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich Paniówki, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej Paniówki, liczna lokalna społeczność.

Nad prowadzeniem imprezy zgodnie z przyjętym programem czuwał konferansjer Damian Smorz – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Gierałtowice. Dzięki pięknej słonecznej pogodzie oraz serdecznej rodzinnej atmosferze spotkanie dożynkowe trwało do późnego wieczora (22:00).

Tegoroczne święto plonów okazało się naprawdę znakomite, przeżycia radosne, zabawa wspaniała, więc niezapomniane wrażenia zostaną na dłużej w sercu i pamięci uczestników.

 

Relacja: Agnieszka Łyko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here