Ornontowice: Wycieczka na Uniwersytet Śląski…

0
195

W dniu 27 września 2022 roku uczniowie klas: 8a, 8b i 8d wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce na Uniwersytet Śląski w Katowicach, gdzie obejrzeli pokazy doświadczeń fizycznych w ramach kolejnej edycji „Osobliwości Świata Fizyki”.

Wykłady te opierają się na przeprowadzonych na żywo eksperymentach i są prowadzone przez naukowców pracujących na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki.

W tym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w dwóch wykładach pt.: „Światło – jak widzimy świat?” oraz „Woda – żywioł niezwykły”.

Na pokazie o świetle można było dowiedzieć się jakie rodzaje światła wyróżniamy, począwszy od świeczki, lampy naftowej, żarówki wolframowej i obecnie używanej lampy LED. Uczniowie mogli się przekonać, że światło ma dwoistą naturę zarówno falową jak i korpuskularną. Na seansie zaprezentowano również zjawiska odbicia, załamania i rozproszenia światła.

Drugi wykład był poświęcony wodzie. To dzięki jej obecności Ziemię określa się mianem „błękitnej planety”. Na wykładzie przypomnieliśmy sobie jakie są stany skupienia wody, od czego zależy ciśnienie w cieczach oraz poznaliśmy sposób jak wykonać prostą fontannę.

Uczniowie brali czynny udział w pokazach, uczestniczyli w prezentowanych eksperymentach. Każdy wykład wniósł dużą dawkę wiedzy naukowej z fizyki. Uczniowie mogli odkryć fakt, że obcowanie z nauką może być bardzo przyjemne i budzące nowe fascynacje.

info: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gminie Ornontowice