Kultura i rozrywkaRegion

Opłatek z wielkim przesłaniem

Kolęda
Podnieś rączkę, Boże Dziecię,
Błogosław Ojczyznę miłą
co dziś w strasznej poniewierce –
– Wspieraj niemoc jej – Swą siłą.
Naszym sercom daj wytrwanie,
Przyspiesz Polski zmartwychwstanie!
A słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.
( Stanisław Ligoń ur. 27 lipiec 1879 zm. 17 marca 1954) – Karlik z Kocyndra – polski pisarz, malarz , ilustrator) więcej na www.muzeumlwowa.pl / kolędy – patriotyczne – od 1830 – do – dzisiaj)

Spotkanie opłatkowe w Kędzierzynie Koźlu którego organizatorem było jak co roku Stowarzyszenie Kresowian, miało i tym razem szczególną oprawę. Za sprawa Prezesa pana Witolda Listowskiego od kilku lat styczniowe spotkania w miejskim Ośrodku Kultury to nie tylko potrzeba zachowania tradycji.
Niosą te spotkania za sobą także wielkie przesłanie;
Na wspólne kolędowanie przy świątecznym stole zapraszani są także sąsiedzi zza miedzy. Tym razem gośćmi kędzierzyńskich Kresowian byli mieszkańcy Gminy Pilchowice oraz Gminy Gierałtowice, tak więc Ślonzoki u Kresowiokow zadomowili się na dobre. Mieszkańcom obydwu tych niegdyś kresowych regionów Rzeczpospolitej zależy na jak najszybszym zintegrowaniu obydwu środowisk.

Wspólne kolędowanie to okazja do wymiany poglądów, to także dobry czas na wspomnienia i zawieranie znajomości, których pokłosiem jest organizowanie różnego rodzaju spotkań kulturalnych, w ten sposób poznajemy nie tylko tak przecież skrywaną do niedawna, nie do końca dopowiedzianą historię obydwu społeczności ale także przebogatą kulturę obydwu regionów.
Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie Koźlu pan Witold Listowski dokonał tradycyjnie uroczystego otwarcia spotkania. Na liście gości honorowych znaleźli się; Janusz Sanocki – Poseł RP, Grzegorz Peczkis – Senator RP, Ks. prof. Krzysztof Panasowiec wraz z 15 osobowym zespołem wokalnym, obecna była także Małgorzata Tudaj – Starosta Powiatu. U.M. Kędzierzyn Koźle reprezentował W. Prezydent Wojciech Jagiełło, obecny był także Leszek Antoszczyszyn – Radny Sejmiku,

Wspólnota Kresowa Głubczyce, Władysław Białowąs – Prezes Kresowian w Korfantowie, Tadeusz Nowacki – Wiceprezes Patriotycznego Z.O.K.iK. w Warszawie, insp. Janusz Hencel – Z – ca Komendanta Powiatowego Policji, Izabela Migocz – Dyrektor ZSZ NR 1 im. Powstańców Śl., Janina Makarewicz – Prezes Stowarzyszenia Chóru Echo Kresów, Emilia Bandrowska – Przew. RO Stare Koźle oraz przedstawiciele i korespondenci red. „Życia Naszego Powiatu Gliwice”, „Śląskiego Kuriera Wnet”, oraz Iknurów.
Ceremonii poświęcenia opłatków dokonał ks. Krzysztof Panasowiec. Po krótkim nabożeństwie modlitewnym zebrani goście składali sobie życzenia.

W części oficjalnej głos zabrali;
Poseł pan Sanocki, Senator Peczkis, Wiceprezydent miasta Kędzierzyn Koźle Wojciech Jagiełło, przedstawiciele zarządów Stowarzyszeń Kresowych, placówek kulturalno oświatowych, samorządowych a także Burmistrz Baborowa pani Elżbieta Kielska oraz Starosta Powiatu pani Małgorzata Tudaj.

Kolęda w dwóch językach z wielkim przesłaniem;
[…]„Zasypany dzisio Ustroń,
aż po same dachy.
Dzisio siednom do wieczerzy,
biydny i bogaty.
Już goicek wystrojony,
już dzwoniom dzwoneczki
kole stoła siednom starzy,
Dziołchy i chłapecki”[…]

Jak co roku, z koncertem pieśni kolędowych wystąpili członkowie zespołu z Doliny pod kierownictwem ks. prof. Krzysztofa Panasowca. W repertuarze grupy wokalnej były tym razem pieśni w języku ukraińskim i polskim. Niech koncert ten stanie się symbolem naszego pojednania, sąsiedzkich przyjaznych stosunków, przyjaźni i zrozumienia w tych tak trudnych czasach, powiedział na wstępie ks. Panasowiec. Członkowie zespołu w rozmowach podkreślali jak bardzo ważne jest dla nich to, że mogą zasiąść wspólnie przy jednym stole, przełamać się opłatkiem, wspólnie trzymając się za ręce. Zaśpiewać Bogu radosną nowinę w dwóch językach na polskiej ziemi…

Zbyt szybko przesuwają się wskazówki zegara podczas kędzierzyńskich opłatkowych spotkań. Zwykle na koniec zostawia się słowa podziękowań i wdzięczności tym bez których żadne ze spotkań nie mogłoby się odbyć. Tym razem słowa uznania należą się członkom zespołu z Doliny, choć część zespołu zmuszona była zostać na Ukrainie bo zmogła ich choroba, to pozostali sprostali zadaniu i godnie zastąpili swoich kolegów.
Słowa uznania podkreślał Prezes Stowarzyszenia należą się młodzieży oraz Dyrektorowi ZSZ nr1 im. Powstańców Śląskich pani Urszuli Więcek. Na słowa uznania zasłużyły także panie – członkinie stowarzyszenia oraz kierownik MOK Koźle pani Alicja Gorgowicz .
Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że kolędy brzmią równie pięknie we wszystkich językach. Spotkanie opłatkowe było okazją do tego, by się przekonać, że ukraiński to także piękny język. Namawiamy naszych wschodnich sąsiadów by zapoznali się z góralskimi pieśniami kolędowymi. Zarówno beskidzkie jak podhalańskie są równie piękne.

Relacja : Tadeusz Puchałka