okiemnaszychczytelników: Gdzie pierwszeństwo ma rowerzysta? Informacja dla kierowców samochodów

0
298

Knurów:

#okiemnaszychczytelników

Dzień dobry, mam prośbę o zwrócenie uwagi na pewien problem, który występuje w naszym mieście. Konkretnie chodzi o ścieżki rowerowe i drogi publiczne którymi poruszają się samochody. Otóż w ciągu ostatnich dwóch tygodni na własnej skórze czterokrotnie doświadczyłem braku wiedzy kierowców samochodów dotyczącej pierwszeństwa roweru na ścieżkach rowerowych. Dodam więcej, dwóch „panów” prawie potrącając mnie na scieżce wysyłało mnie na kurs jazdy ponieważ, jak twierdzili to oni mają pierwszeństwo a nie rower. Dodam że sam prawo jazdy kilku kategorii posiadam od 2008 roku i przepisy znam bardzo dobrze.

– Rowerzysta.

 

przypominamy – wytyczne policja.pl

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami, i tak:

  • zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
  • jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
  • przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
  • kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.