Kulinaria

Odchudzanie. Co jeść, a czego unikać.

Proces utraty wagi jest zazwyczaj bardzo żmudny i wymagający, a osoby rozpoczynające diety często zniechęcają się już na samym początku, nie wierząc w sukces swoich wyrzeczeń. Najbardziej stresująca jest sytuacja, w której mimo wielu ograniczeń i rezygnacji z ulubionych posiłków, kilogramy nie znikają lub dzieje się to w bardzo wolnym tempie. Często przyczyną zbyt wolnej utraty wagi lub utrzymywania dotychczasowej, pomimo zmiany nawyków żywieniowych, jest spożywanie niewłaściwych produktów lub tych pozornie zdrowych w nadmiarze. Co zatem jeść, aby zgubić nadmiarowe kilogramy?

                                                                 

Ile kalorii dostarczać organizmowi na diecie?

Ogólnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnego dorosłego człowieka wynosi 2000 kalorii dziennie, jest to jednak bardzo ogólne założenie, które nie uwzględnia stylu życia, stopnia aktywności fizycznej czy rodzaju wykonywanej pracy. Oczywiste jest, że chcąc schudnąć, należy ograniczyć ilość spożywanych posiłków czyli zastosować tak zwany deficyt kaloryczny, skąd jednak wiedzieć,o ile zmniejszyć konsumowane porcje? Mając jedynie niewielką nadwagę, maksymalna liczba kalorii, które można zredukować wynosi 500, natomiast będąc otyłym lub mając sporą nadwagę, liczbę tę można zwiększyć aż do 1000. Najlepiej jest zmniejszać liczbę spożywanych kalorii stopniowo, mniej więcej o 100 dziennie, aż dojdzie się do oczekiwanego deficytu.

                                                                   

Co jeść, a czego unikać będąc na diecie?

Skomponowanie odpowiedniego jadłospisu, który nie tylko prowadzi do utraty wagi, ale jest sycący i smaczny stanowi nie lada problem. Wśród produktów, których spożywanie na diecie redukcyjnej jest niezalecane, znajdują się między innymi niezdrowe przekąski, takie jak chipsy, chrupki, krakersy czy solone orzeszki ziemne oraz słodycze – żelki, czekolady, batony, ciasta i cukierki. Równie tuczące są produkty typu fast food czyli wszelkie kebaby, burgery oraz pizza. Warto także wyeliminować białe pieczywo na rzecz chlebów razowych i pełnoziarnistych bądź chlebków ryżowych lub pieczywa chrupkiego, którego jedna kromka zawiera około 20 kalorii. Nie należy ponadto spożywać tłustych i smażonych potraw, a do picia najlepiej wybierać wodę bądź domową lemoniadę, rezygnując przy tym z soków, słodzonej kawy i herbaty oraz napojów gazowanych.

Dieta na odchudzanie powinna być natomiast skomponowana z dużej ilości świeżych warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym (należy się wystrzegać winogron, melonów, brzoskwiń oraz owoców kandyzowanych i ananasów z puszki), pełnoziarnistego pieczywa, chudych serów i przetworów mlecznych oraz pełnoziarnistych makaronów. Jak najbardziej można spożywać mięso, jednak warto zdecydować się na to chude, czyli indyka, królika czy cielęcinę oraz ryby i owoce morza, które nie tylko są mniej tłuste niż większość gatunków mięsa, ale zawierają przy tym bardzo wiele cennych składników pokarmowych.

                                                               

Dieta pudełkowa – czy to dobry pomysł na odchudzanie?

Dieta pudełkowa jest idealnym sposobem na odchudzanie w zdrowy sposób i we właściwym tempie. Catering dietetyczny jest skomponowany z dań, których receptury powstają przy wspólnym udziale kucharzy oraz dietetyków, co sprawia, że są one zarówno zdrowe jak i sycące, a ich spożywanie o odpowiednich porach pozwala na kontrolowaną i rozsądną utratę wagi. Dieta pudełkowa jest to jednocześnie dieta spersonalizowana, większość firm pozwala bowiem na wybór zapotrzebowania kalorycznego, preferencji żywieniowych oraz określenie alergii i nietolerancji pokarmowych. Fakt, iż wszystkie dania dostarczane są codziennie o wybranej przez klienta godzinie oraz różnorodność dań sprawia, że catering dietetyczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które nie lubią bądź nie mają czasu na gotowanie i jednocześnie chcą zgubić kilogramy nie niszcząc sobie zdrowia.