InformacjeKnurów

Obchody 335 Rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej okiem Tadeusza Puchałki

PRZYBYLIŚMY, ZOBACZYLIŚMY, ZWYCIĄŻYŁ BÓG.

Tymi słowami, miał król Jan III Sobieski oznajmić w liście do papieża swoje zwycięstwo pod Wiedniem. To bezprecedensowe w skali Europy wydarzenie z wielką pompą obchodzone jest zarówno w Polsce jak i w Austrii. W tym roku wspomniane uroczystości wzbogacone zostaną o 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej to okazji, od 1 września do 2 grudnia Światowa Federacja Sportu Polonijnego, Stowarzyszenie „Zbója Szczyrka”, Stowarzyszenie Igrzyska Polonijne – Polonia Austria oraz wielu partnerów także medialnych organizują cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Vivat Jan III Sobieski”. Projekt ten informuje Bogusław Szyguła, ma na celu upamiętnienie „335 Rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej oraz 100 Lecia Odzyskania Niepodległości”. Warto dodać, że całość imprez z tymże projektem związanych, ma na celu, między innymi:

Zachęcanie młodzieży do pielęgnowania wiedzy o naszej historii, zarówno poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach sportowych  a także kulturalnych.

Pogłębianie współpracy różnych środowisk regionalnych na terenie których organizowany jest ten projekt.

Promocja Polski, naszej rodzimej kultury i wydarzeń historycznych, poza granicami kraju.

Pobudzenie naszej wiedzy o wartościach, które są podstawą naszej tożsamości.

Wszystkie dotychczasowe imprezy mające na celu upamiętnienie kolejnych rocznic tego wielkiego wydarzenia wspomina Szyguła, pokazały wspaniałą współpracę wielu środowisk, tak na polu edukacji, sportu, jak kultury. W tym roku 2 września  – odbędzie się Seminarium tematyczne na zamku Stetteldorf am Wagram w Austrii, a więc tam gdzie polski król odebrał dowództwo na wojskami sprzymierzonymi, już 3 dni później rozpocznie się konkurs plastyczny dla dzieci, który potrwa do 31 października 2018 roku, tematem konkursu jest „Mój Husarz”. W tym czasie odbywać się będzie także konkurs literacki dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą pod hasłem „Listy króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki”.

5 – 10 września 2018 roku, rusza V Bieg Odsieczy Wiedeńskiej. Trasa w Polsce przebiegać będzie Szlakiem Husarii Polskiej i po części Jakubowym Szlakiem. Od 5 – 8 września organizowane będą biegi publiczne, a także „Festyny Niepodległości” w Szczyrku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Piekarach Śl, Knurowie, ( szczegóły na plakatach),  Raciborzu oraz Krzyżanowicach. W dniach od 08 – 09 2018 rozpocznie się V Bieg Odsieczy Wiedeńskiej  na terenie Czech i Austrii trasą Breclav – Stetteldorf am Wagram – Wiedeń.

Kolejne wielkie wydarzenie będzie miało miejsce 9 września 2018 roku. Wtedy to, będzie okazja do uczestniczenia w uroczystej mszy świętej na Kahlenbergu z okazji 335 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej . Msza święta da niejako początek całości niezwykle bogatego programu związanego z tym wydarzeniem, tego samego dnia odbędą się uroczystości pod pomnikami Jana III Sobieskiego  w Śturowie oraz Esztergom. Przewidziano w tym czasie także zwiedzanie  bazyliki w Esztergom,  zorganizowane będzie także spotkanie z Polonią na Słowacji i Esztergomskim Samorządem Narodowości  Polskiej. Program jak widać jest niezwykle obszerny, 13 września to kolejna data, i kolejne wielkie wydarzenie. Tego dnia odbędzie się uroczysta msza święta w Augustinerkirche Wien, w intencji króla Jana III Sobieskiego i wojsk sprzymierzonych w bitwie pod Wiedniem. 15 09 2018 czekają nas kolejne uroczystości w rocznicę spotkania Leopolda I i Jana III Sobieskiego pod obeliskiem w Schwechat, wspomnę tylko, że czekają nas także emocje sportowe w tak zwanym Sobieski Cup w Nordic Walking (22 09 2018). Następnego dnia odbędzie się konferencja na zamku Stetteldorf am Wagram w Austrii – honorująca 335 Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości – „Polska – Austria – wspólne wartości w dziedzinach sportu, kultury, historii” .

Kończąc przypomnę raz jeszcze, iż sztafeta biegaczy podążać będzie szlakiem Husarii Polskiej, a po drodze odwiedzać będzie miejsca kultu religijnego leżące na trasie biegu. Przypomnę także, że w celu pogłębienia wiedzy na temat tego historycznego wydarzenia organizujemy wśród dzieci i młodzieży wspomniane konkursy, liczymy, że do biegu przystąpi setki biegaczy i pasjonatów zarówno propagowania zdrowego spędzania czasu jak historii. Życzylibyśmy sobie aby na trasie sztafety, uczestników tej niecodziennej biegowej imprezy oklaskiwało setki sympatyków sportu i nie tylko. Mamy nadzieję, że zarówno sztafeta, jak konkursy przyciągną rzesze dzieci i młodzieży, nie tylko w Polsce. Wiele zależeć tu będzie od mediów, bo ważne jest jak najszybsze poinformowanie społeczeństwa o tej niezwykłej w swoim wymiarze imprezie dodaje Szyguła. Dla uczestników przygotowano koszulki z bogatym wzornictwem, wydane zostaną także medale i wiele innych cennych pamiątek i gadżetów związanych z przebiegiem tego wydarzenia..

Materiały ze zbiorów B. Szyguła; Izba Tradycji Górnictwa KWK Knurów.

Tadeusz Puchałka