Informacje

Niebawem zaćmienie krwawego superksiężyca

Superksiężyc to zjawisko, kiedy w styczniu odległość między Księżycem w pełni a Ziemią jest najmniejsza w ciągu roku. Jak podaje NASA, wówczas satelita jest o 14% większy i lepiej widoczny dla ziemskich obserwatorów oraz o aż 30% jaśniejszy niż zwykle.

Superksiężyc będzie widoczny na niebie w nocy z 20 na 21 stycznia 2019 roku. Zjawisko będzie możliwe do obserwacji także w Europie, częściowe zaćmienie rozpocznie się o 4:33 polskiego czasu. Pełne zaćmienie Superksiężyca będzie można podziwiać od 6:12 do 6:45. Krwawy Księżyc będzie można podziwiać gołym okiem, bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu.

Superksiężyc, niebieski Księżyc, krwawy Księżyc – co to oznacza?

Oficjalna nazwa zjawiska nadana przez NASA to „super blue blood moon”, czyli po polsku „super niebieski krwawy księżyc”. Niebieski Księżyc oznacza rzadkie zjawisko, kiedy pełnia Księżyca wypada aż dwa razy w miesiącu. Dzieje się tak na początku i na końcu stycznia. Krwawy Księżyc to inaczej całkowite jego zaćmienie. Satelita zabarwia się wówczas na czerwono stąd określenie krwawy Księżyc lub truskawkowy Księżyc.