Międzynarodowy Przegląd Chórów Powiatu Gliwickiego 2017 w Domu Kultury Knurów-Szczygłowice

0
1350

Chociaż na świecie istnieje około 7 tysięcy języków (w tym też dialektów), to jest jeden taki język uniwersalny, wyjątkowy, zrozumiały dla wszystkich, niezależnie od kraju pochodzenia i ukończonych szkół. Może nie wyróżnimy w nim gramatyki, składni ani wyjątków ortograficznych, ale z pewnością pozwoli on stanąć na wspólnej płaszczyźnie porozumienia, nawet bez użycia słów.

Ten uniwersalny język ludzkości to muzyka, która od zawsze służyła komunikacji.

To nie jest czarna magia, tylko język. Uniwersalny, ogólnoświatowy, międzykontynentalny, międzygalaktyczny!

O tym, że muzyka to język uniwersalny po raz kolejny przekonali się uczestnicy Międzynarodowego Przeglądu Chórów  Powiatu Gliwickiego 2017  w ramach Dni Muzyki Chóralnej w Knurowie.

Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych miasta i tradycyjnie zostało zorganizowane w listopadzie. W tym roku przypadło w niedzielę 19.11.2017, a zrealizowane  na estradzie  w Domu Kultury Knurów-Szczygłowice przy ul. Górniczej 1.

Koncert chóralny z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością oraz zainteresowaniem mieszkańców i nie tylko. Dlatego po raz kolejny przybyło wielu sympatyków śpiewu i  muzyki chóralnej, którzy mieli okazję wysłuchać przepięknych kompozycji, posłuchać niesamowitych głosów i obejrzeć znakomitych artystów.

Jako pierwszy na deskach szczygłowickiej sceny pojawił się Chór Pevensky Sbor „Dvorak” z Uherskiego Brodu (Czechy).  Nazwa zespołu „Dvorak”  pochodzi od nazwiska światowej sławy czeskiego kompozytora i dyrygenta okresu romantyzmu Antonína Leopolda Dvořáka. Chór mieszany, założony 1946 roku na skutek połączenia chóru żeńskiego i chóru męskiego, kontynuuje tradycje chóralną z Uherskiego Brodu, która sięga roku 1869.

Kolejnym wykonawcą, który zaprezentował swój dorobek był Chór „Cecylia” z Paniówek. Chór na początku istniał pod nazwą ,,Bałamutki” i powstał w roku 1984. W tym czasie występował pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich z Paniówek. Z inicjatywy ówczesnej pani dyrygent – Androniki Krawiec zostaje przekształcony w chór mieszany i w 1989 roku przyjmuje nazwę ,,Cecylia”. Od początku utrzymuje się stała liczba członków – czterdziestu śpiewaków. Obecnie chór występuje pod kierownictwem pani Beaty Stawowy.

Następnie wystąpił przed zgromadzonymi słuchaczami Chór „Schola Cantorium” z Zespołu Szkół im. IJ. Paderewskiego  w Knurowie. Swoją działalność rozpoczął od 1967 roku, a założył go Jerzy Pogocki. Przez 40 lat pod jego przewodnictwem zespół rozsławiał miasto Knurów w Polsce i w Europie. Dziś zespół stanowią uczniowie i absolwenci liceum, których pasją jest śpiew i rozwijanie swoich zainteresowań muzycznych. Od roku 1983 Chór jest członkiem Polskiego Związków Chórów i Orkiestr. Od 10 lat dyrygentem zespołu jest pani Kamilla Pająk

Potem na estradzie pojawił się Chór „Słowik” z Przyszowic pod dyrekcją pani Barbary Jałowieckiej-Cempury. Od ponad 94 lat „ Słowik” prowadzi ożywioną działalność na rzecz środowiska lokalnego. Na przestrzeni tych lat wielokrotnie zajmował czołowe lokaty w konkursach i przeglądach śpiewaczych. Chór liczy ok. 50 śpiewaków, ok. 140 członków wspierających i liczne grono członków honorowych.

W tegorocznym przeglądzie nie zabrakło również Chóru Kameralnego „Canto” z Wielowsi pod kierownictwem pani Iwonę Ewertowską – Mener. I to z jej inicjatywy zespół rozpoczął działalność w roku 2000. Zespół znany jest w Niemczech i na Słowacji. Chór może pochwalić się uczestnictwem w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Śpiewająca Polska” oraz występem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, jak również udziałem w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Potem przyszła kolej na występ Chóru „Venti Cantores” z Wielowsi pod batutą Iwony Ewertowskiej – Mener. Chór działa od niedawna, bo zaledwie od dwóch lat.

Niejako „na deser” swoje kompozycje zaprezentował knurowski Chór Kameralny „Slavica Musa” pod dyrekcją Tomasza Pawła Sadownika. Zespół powstał w 1990 roku i w swoim dorobku artystycznym ma liczne występy na koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. W 2000 roku za wybitne osiągnięcia rozsławiające miasto, został wyróżniony przez władze miejskie „Laurem Knurowa”, z kolei w roku 2007 otrzymał przyznawaną przez powiat gliwicki nagrodę „Bene Meritus”. Chór Kameralny „Slavica Musa” działa obecnie przy knurowskim Centrum Kultury. Od czerwca 2012 roku dyrygentem zespołu jest Tomasz Paweł Sadownik – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, School of Music University of Louisville (Kentucky, USA) oraz studiów podyplomowych na kierunku prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie dyrygentury prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

Niedzielną imprezę chóralną w Knurowie-Szczygłowicach poprowadził niezawodny i znakomity konferansjer Jacek Woleński. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2010 za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2012 uhonorowany przez ministra kultury medalem Gloria Artis. Od 2008 roku dyrektor artystyczny Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena  oraz stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej, Opolskiej i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ostatnim punktem Międzynarodowego Przeglądu Chórów  Powiatu Gliwickiego 2017  w ramach Dni Muzyki Chóralnej w Knurowie było wręczenie pamiątkowych statuetek dla dyrygentów i prezesów chórów za wspaniałe doznania artystyczne

W niedzielnym wydarzeniu międzynarodowym udział wzięli: Starosta Uherskiego Brod czyli z Czech, przedstawiciele władz Powiatu Gliwickiego, wśród których była pani wicestarosta Ewa Jurczyga, radni z Powiatu Gliwickiego oraz wicedyrektor Centrum Kultury w Knurowie Mariusz Kowalczyk, Jolanta Szafraniec – szefowa Domu Kultury w Szczygłowicach.

Jesienne spotkanie ze wspaniałymi dziełami wokalno-instrumentalnymi zostało zorganizowane przy udziale Powiatu Gliwickiego, Miasta Knurów i Centrum Kultury w Knurowie.

Honorowy patronat nad całą dwudniową imprezą (18-19.11.2017r.) objął sam Prezydent Miasta Knurowa Adam Rams.

Reasumując zgromadzeni na widowni miłośnicy pieśni chóralnej dawali się porwać niezwykłemu kunsztowi wokalnemu prezentowanych utworów, a także pasji i autentycznej radości ze śpiewania, jakie dały się słyszeć w głosach chórzystów.

Relacja: Agnieszka Łyko

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ju0nNqhe3cw&feature=youtu.be