Metropolia: Knurów w pierwszej dziesiątce rankingu ubytku drzew w całej metropolii

0
352

Metropolia: Knurów w pierwszej dziesiątce rankingu ubytku drzew w całej metropolii

Nieco ponad 400 drzew wycięto na terenie Knurowa w 2021 roku – tak wynika z danych statystycznych opublikowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Dobra wiadomość jest taka, że liczba nowych nasadzeń jest większa, bo wynosi blisko 500.

W rankingu obejmującym rok 2021 miasto Knurów znalazło się na 9. miejscu pod względem ubytku drzew. Z knurowskiego krajobrazu zniknęły dokładnie 403 sztuki. Wyżej w klasyfikacji znalazły się między innymi Tychy, Czeladź, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Będzin, Katowice czy Mysłowice. Bezsprzecznym i niechlubnym liderem zostały Gliwice, które wycięły 2970 drzew.

O wiele lepiej wygląda liczba nasadzeń. W Knurowie pojawiło się 475 sztuk nowych sadzonek, co pozwoliło naszemu miastu zająć ósme miejsce w rankingu. Więcej nowych drzew przybyło tylko w Tychach, Będzinie, Sosnowcu, Zabrzu, Mysłowicach, Katowicach i Gliwicach.

Według danych z bilansu „ubytki-nasadzenia” Knurów znalazł się na miejscu 10. z wynikiem +72. Najlepiej w tej klasyfikacji wypadło Zabrze z rezultatem +1135, zaś na przeciwległym biegunie znalazły się Gliwice z bilansem ujemnym -731.

W porównaniu z rokiem 2020 wzrosła liczba zarówno ubytków jak i nasadzeń drzew w Knurowie. Wówczas wycięto 46 sztuk, a posadzono nowych 146.

AW
Źródło: InfoGZM
Fot. Canva