Gdy w 1922 roku podpisano Akt Włączenia Ziem Śląskich do Rzeczypospolitej Polskiej społeczeństwo Knurowa przystąpiło do budowy monumentu przy ulicy Dworcowej by ten fakt upamiętnić. Pomnik Powstańców Śląskich w Knurowie został oficjalny odsłonięty rok później za kadencji ówczesnego naczelnika Gminy Knurów, Antoniego Słoniny i został poświęcony przez księdza Jana Chrząszcza. Pomnik w tym roku będzie obchodził jubileusz 100-lecia istnienia, choć przechodził w swojej historii ciężkie chwile.
Wraz z początkiem II wojny światowej we wrześniu 1939 roku pomnik został rozebrany przez samych Powstańców na rozkaz niemieckich okupantów. Tuż po odzyskaniu niepodległości urodził się pomysł, by odbudować pomnik. Tak się stało, ale że był to okres Polski Ludowej, to w roku 1949 władze odsłonięto monument zbudowany według projektu Jerzego Garusa jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Na jego czubku umieszczono czerwoną, pięcioramienną gwiazdę wykonaną ze szkła, zaś na w centralnym miejscu znajdował się symbol komunistyczny czyli sierp i młot.
Ponownie Pomnik Powstańców Śląskich na ulicy Dworcowej w Knurowie do swojego pierwotnego wyglądu został przywrócony w 1995 roku czyli sześć lat po upadku komunizmu w Polsce. W tym miejscu od wielu lat odbywają się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości, gdzie władze miasta, służby mundurowe, harcerze, knurowskie klasy mundurowe, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy składają kwiaty i oddają hołd bohaterom poległym za Ojczyznę.
AW
Tekst powstał na bazie materiałów prasowych i historycznych
Fot. Agnieszka Łyko