Kultura: OSSIANART Z WIZYTĄ U PRZYJACIÓŁ! „OGRODAMI MALOWANE”

0
419

                                                                              15 MARCA 2019

                                                         OSSIANART Z WIZYTĄ U PRZYJACIÓŁ!

                                                      „OGRODAMI MALOWANE”

To pierwsze tegoroczne odwiedziny pilchowickich plastyków w zaprzyjaźnionych Strzelcach Opolskich. Przypomnijmy, że plastycy ze Śląska Opolskiego byli obecni na Damrota 5 w pilchowicach miesiąc wcześniej, i jak zwykle wizyta ta wiązała się podobnie jak ta 15 marca, z organizowanym wernisażem. Tym razem w Strzelcach Opolskich, byliśmy świadkami prezentacji bogatego dorobku artystki  Małgorzaty Sznajdrowskiej mieszkanki Kaszub. Gości powitał i słowo wstępu wygłosił Adam Michalik, opiekun grupy artystów plastyków Strzelec Opolskich. Podczas swojej wypowiedzi wspomniał o przyjaźni artystki z miejscową grupą plastyków, która to znajomość owocuje wieloma korzyściami dla obydwu stron. Przedstawił także młodą piosenkarkę  Oliwię Podlodowską, mieszkankę Jemielnicy, która wzbogaciła piątkowy wernisaż pięknym recitalem, doskonale wpisującym się w tematykę wystawy. Młoda artystka pasjonuje się utworami tak zwanej muzyki alternatywnej, i jest także świetnym muzykiem a jej ulubionym instrumentem jest gitara klasyczna. Pisze teksty piosenek w j. polskim i angielskim.  Po krótkim wprowadzeniu gospodarz piątkowej wystawy oddał głos bohaterce wieczoru…

Pani Małgorzata jest humanistką, na co dzień nauczycielką j. polskiego i plastyki. Ulubionym tematem artystki są jak podkreśla, wyjęte  kadry  otaczającego nas świata. Artystkę pasjonuje przyroda, martwa natura, szczególnie zaś to, co w niej najpiękniejszego i zarazem niezwykle ulotnego. Namalować płatek kwiatu z całym bogactwem piękna tej rośliny, gdzie widać kropelki porannej rosy, na innych początek rodzącego się piękna, a także czas przemijania. W każdym z obrazów malowanych akwarelą widać precyzję każdego muśnięcia pędzlem. Kwiaty namalowane duszą artystki, zdają się zapraszać nas do siebie, przemawiając niejako swoim  subtelnym głosem. Jedne witają nas ciepłymi barwami, inne niczym mgiełka kaszubskich łąk flirtują z nami nie pozwalając odejść. Artystka wspominając początki malarskiej kariery wspomina o latach wczesnego dzieciństwa, jednak intensywne malowanie rozpoczęło się dziesięć lat temu. Na początku był olej, nieco później akryl. W akwareli zakochała się bez reszty, a wspomniana miłość za sprawą Adama Michalika opiekuna grupy artystów plastyków ze Strzelec Opolskich, a także Macieja Ossiana Kozakiewicza, którego nazywa swoim nauczycielem, rozpoczęła się 3 lata temu. Trwa w tej miłości, i jak wspomina uczucia tego z pewnością nie zdradzi. Malowanie dla pani Małgorzaty jest nie tylko wielką pasją, ale także odskocznią od trudów życia codziennego, zaś inspiracją do twórczej pracy, co wielokrotnie podkreślała są przepiękne ogrody okolic Strzelec Opolskich, a także rodzimych kaszubskich pejzaży. Makroświat z całym bogactwem barw, fascynuje artystkę, dodaje twórczych pomysłów i nakazuje dzielić się tym pięknem przelewając ten cud stworzenia na papier.

 Należy podkreślić, iż obydwa środowiska artystów terminarz swoich wystaw wpisały na stałe w kalendarz stałych ekspozycji, tym samym daje to możliwość stałego kontaktu obydwu twórczych środowisk, w których to kontaktach nie brakuje także wielu innych gatunków sztuki takich jak muzyka, śpiew czy poezja informował Michalik. Na koniec gospodarz wystawy raz jeszcze wyraził chęć i potrzebę dalszej współpracy, zarówno tej plastycznej jak i muzycznej.  W tym celu, zostały przeprowadzone wstępne rozmowy i nie wykluczone, że już niebawem wspaniali  muzycy, i piosenkarze Strzelec Opolskich,  wraz z plastykami zawitają w gościnne progi na Damrota 5 w Pilchowicach.   

 

materiał: Tadeusz Puchałka