Filmoteka Śląska jest jedynym regionalnym archiwum filmowym w Polsce. Wśród wielu zadań Filmoteki najważniejszym jest dbałość o zachowanie filmowego dziedzictwa regionu. Dlatego gromadzimy filmy na wszelkich rodzajach taśm (8 mm, 16 mm i 35 mm), a także filmowe pamiątki takie jak: programy filmowe, plakaty, zdjęcia czy sprzęt służący niegdyś do kręcenia oraz wyświetlania filmów.

 Jednym z najważniejszych dla nas zjawisk społecznych jest amatorski ruch filmowy oraz filmy domowe, kręcone na potrzeby utrwalenia ważnych chwil w życiu rodziny i lokalnej społeczności. Wiele z takich taśm skrywa ogromną wartość kulturową, dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało nasze życie kilka dekad temu. 

Często takie filmy wiele lat przeleżały na strychu czy w piwnicy, ponieważ niewielu z nas ma możliwość w domowych warunkach je wyświetlić. Filmoteka Śląska chce dać drugie życie filmowym wspomnieniom. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają stare taśmy filmowe o przekazanie ich naszej instytucji.

Dzięki udziałowi Filmoteki w projekcie „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego” będzie możliwe poddanie filmów procesowi digitalizacji. Osoba, która przekaże nam taśmy otrzyma wersję cyfrową (np. na płycie CD, co umożliwi odtwarzanie tych filmów w domu), my zaś oryginalną taśmę poddamy konserwacji i włączymy do naszych zbiorów, tak by to filmowe dziedzictwo przetrwało jak najdłużej. Równocześnie systematycznie będziemy bezpłatnie udostępniać filmy w cyfrowej wersji w internecie, tak by każdy zainteresowany mógł je zobaczyć.

Filmoteka zbiera wszystkie filmy: zarówno amatorskie, kroniki filmowe, a także filmy domowe (uroczystości rodzinne, wakacje, czas wolny).

Dla nas każdy film jest cenny! Filmoteka Śląska jest częścią Instytucji Filmowej Silesia Film będącej instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.