Kraj: Zmiany w punktach karnych już od 17 września

0
160

Obecnie punkty karne kasują się po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Wkrótce się to zmieni za sprawą nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym. 17 września w życie wchodzi przepis, zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po upływie 12 miesięcy.

Warto pamiętać, że punkty karne, które dostaniemy do 16 września włącznie – znikną z naszego konta dopiero po dwóch latach. Zmiany dotyczyć będą tylko tych wykroczeń, które popełnimy od 17 września.

Jest jednak jeden „haczyk”, a w zasadzie dwa. Mowa o zasadach przedawnienia się punktów:

– punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy grzywny otrzymanej od policjantów w czasie kontroli drogowej i potwierdzone mandatem karnym będą znikać z ewidencji CEK po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.

– punkty karne dopisane do konta kierowcy na mocy rozstrzygnięcia sądowego w sprawie o naruszenie przepisów będą się przedawniać po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Znikną z CEK po roku od uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Odpowiednią ustawę w tej sprawie opublikowano już w czerwcu. Co jeszcze się zmieni? Powrócą między innymi kursy zmniejszające liczbę punktów karnych. Przepisy w tej sprawie ponownie będą łagodniejsze.

Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Tutaj nic się nie zmienia. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

Fot. Canva

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here