Kraj: W tym tygodniu seniorzy będą mogli zapisywać się na szczepienie

0
294

Od najbliższego piątku, 15 stycznia 2021 r., seniorzy w wieku powyżej 80 lat będą mogli zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Od wtorku, 12 stycznia, ruszy natomiast w gminach organizacja transportu dla osób, które nie będą w stanie samodzielnie dojechać do punktu szczepień. Poinformowali dziś o tym Michał Dworczk – szef Kancelarii Premiera, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także Paweł Szefernaker – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Seniorzy powyżej 80 roku życia będą mogli umawiać się na szczepienia od 15 stycznia, natomiast dla osób powyżej 70 roku życia ta możliwość pojawi się 22 stycznia. – Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, ponieważ Rada Medyczna działająca przy premierze, zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo to one są najbardziej narażone na zakażenie – poinformował minister Michał Dworczyk. Dodał, że od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów 70+.

Od jutra ruszy organizacja transportu w gminach

– Do jutra wojewodowie wydadzą polecenia dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczące transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker. – Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda zorganizowała odrębną infolinię telefoniczną w sprawie transportu – dodał. Wyjaśnił, że dzięki infolinii osoby potrzebujące transportu będą mogły zgłosić swoje potrzeby. Jeżeli gminy będą miały jakiekolwiek kwestie do rozstrzygnięcia, z pomocą będą im przychodzić wojewodowie – przedstawiciele rządu w terenie. Pełnomocnicy wojewodów ds. szczepień odbędą w ciągu najbliższych 2 tygodni spotkania z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad powiatów i gmin – podczas tych wideokonferencji samorządowcy otrzymają od pełnomocników wojewodów szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania w kwestiach związanych z Narodowym Programem Szczepień.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminach miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich 65 zł, a stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł. Rząd zwróci samorządom 80% stawki przy organizacji tego przewozu. Warto zauważyć, że przy transporcie osób do punktów szczepień gminy mogą korzystać z pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. – Chciałbym bardzo serdecznie podziękować stronie samorządowej. Zdecydowana większość samorządów chce wesprzeć rząd. Jestem przekonany, że kwestia szczepień będzie przykładem dobrej współpracy – zakończył wiceminister Paweł Szefernaker.

Coraz więcej osób zaszczepionych w całej Polsce

Minister Michał Dworczyk poinformował, że łącznie do Polski dostarczono do tej pory ponad 1 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób, co da łącznie 450 tys. osób zaszczepionych od początku akcji. Do 14 stycznia trwa zgłaszanie kadry medycznej i osób z „grupy 0” – pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Ich szczepienia będą realizowane w kolejnych tygodniach. Co istotne, w 6 największych miastach Polski (w szpitalach tymczasowych) uruchomione zostaną dodatkowe punkty szczepień dla medyków, aby proces ich szczepień przebiegał jak najszybciej.

Trwa kampania informacyjna na temat szczepień

Szef Kancelarii Premiera podkreślił, że rośnie zainteresowanie szczepieniami. W listopadzie jedynie 43% Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się, a w dziś opublikowanych badaniach jest to już 68%. Przyczynia się do tego m.in. ogólnopolska kampania informacyjna. W promocję szczepień zaangażowali się ambasadorzy, naukowcy i influencerzy. Przygotowana została broszura, która zostanie rozkolportowana do 15 mln gospodarstw. Ruszyła także kampania internetowa.

Więcej informacji na temat Narodowego Programu Szczepień jest dostępnych pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie .

 

***

fot. Adam Guz/KPRM

Info: MSWiA