Premier ogłosił plan „odmrażania” sportu. Wraca Ekstraklasa piłkarska i żużlowa.

– Ekstraklasa wróci do gry pod koniec maja – poinformował premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej.

Pierwszy mecz piłkarski ma odbyć się pod koniec maja (29-31), bez udziału publiczności.

Morawiecki poinformował, że sportowcy już teraz są poddani izolacji i w najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów, w bardzo ścisłym trybie sanitarnym, tak by po dwóch tygodniach móc przystąpić do rozgrywek piłkarskich i żużlowych. Premier zapowiedział też, że rozgrywki zostaną wznowione zgodnie z zasadami zachowania „warunków sanitarnych” i na razie będą się odbywały bez udziału publiczności.

Etap II mówi o „infrastrukturze o charakterze otwartym”. Dotyczy on m.in. stadionów sportowych, boisk szkolnych i wielofunkcyjnych (w tym Orlików), pól golfowych, otwartych strzelnic, torów łuczniczych i gokartowych, a także stadnin koni. Rząd ma wprowadzić ten etap od 4 maja.

W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo. W drugim etapie otwarte będą również orliki, na boiskach, na których grać będzie mogło nie więcej niż 6 osób. Także dla innych dyscyplin sportowych, jak tenis ziemny też na otwartej przestrzeni, gdzie wiadomo, że może grać 2 albo 4 zawodników, też stanie się to dopuszczalne – poinformował Morawiecki.

– Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (…) będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa – mówiła z kolei minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.