Kraj: Nowe wzory dowodów osobistych

0
370

Departament Spraw Obywatelskich MSWiA, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpiecznego wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających od 8 listopada wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców, informuje, że 5 listopada od godz. 12.00 planowane jest całkowite zablokowanie dostępu do Rejestru Dowodów Osobistych dla urzędników.

W związku z zaplanowanym zablokowaniem rejestru, informujemy naszych mieszkańców, że 5 listopada w godz. 12.00 – 14.00 biuro dowodów Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy i Miasta nie będzie miało możliwości obsługi klientów.

Wydział Spraw Obywatelskich informuje także o nowych wzorach dowodów osobistych. W najnowszej wersji dokumentów tożsamości pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, czyli odciski palców, co w założeniu ustawodawcy ma zmniejszyć ryzyko ich fałszowania.

Odciski palców, pobierane podczas składania wniosku o dowód osobisty, nie będą widoczne na dokumencie – zostaną zapisane w jego warstwie elektronicznej. Natomiast w warstwie graficznej, czyli na samym dowodzie, pojawi się odwzorowanie własnoręcznego podpisu jego posiadacza. Takie dokumenty będą otrzymywały osoby powyżej 12. roku życia i będą one ważne przez 10 lat od ich wydania.

Co ważne, dotychczas wydane dokumenty zachowują swoją ważność do określonej w nich daty.

Więcej informacji pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/e-dowod

info: czerwionka-leszczyny.pl/MSWiA