#KnurowskieCiekawostki: Ulica Niepodległości…i nie tylko.

0
646

#KnurowskieCiekawostki:

      Niegdyś wizytówką Knurowa była ulica Niepodległości. Była to główna i reprezentacyjna ulica w mieście. To tutaj w przeszłości znajdowały się najważniejsze instytucje dla mieszkańców. Przez wiele lat rejon tej ulicy był uznawany jako centrum miasta. Gdy była potrzeba załatwić sprawę urzędową mówiło się, że ratusz znajduje się „na mieście”. By skorzystać z usług fryzjerskich należało udać się „na miasto”. Jeśli chcieliśmy zrobić zakupy do domu, to szło się „na miasto”. Aby zobaczyć premierę filmową szliśmy wtedy do kina, które jest na „na mieście”.
Dzisiejsza ulica Niepodległości straciła sporo na atrakcyjności. A szkoda, ponieważ są tutaj kamienice, które mają ponad 100 lat. Ponadto, na tej ulicy jest odnowiony ratusz czy budynek szpitala zbudowanego w stylu modernizmu niemieckiego. Warto przejrzeć stare fotografie (zwłaszcza te z okresu powojennego), które najlepiej obrazują istotę wyjątkowości tej ulicy.
Ulica Niepodległości w Knurowie w swojej historii miała różne nazewnictwo. Na archiwalnych pocztówkach z tego rejonu naszego miasta można zobaczyć, że ta ulica w przeszłości nosiła nazwy: Königsstraße, Adolfa Hitlera, Powstańców, Józefa Stalina czy Rybnicka. Choć kilka ulic w naszym mieście w różnych okresach historii Polski zmieniało swoje nazwy, to akurat nazewnictwo ulicy Niepodległości zmieniało się najczęściej.

Jakie inne znane ulice w Knurowie zmieniały swoje nazwy? Ulica Dworcowa nazywała się niegdyś Bahnhofstraße, Thomasa Woodrowa Wilsona nosiła nazwy Ludendorffstraße czy Feliksa Dzierżyńskiego, 1 Maja zwała się Knurowerwerk, Szpitalna – Krakenhausstraße, a ulica księdza Alojzego Koziełka w przeszłości nosiła nazwy: Kościelna, Hermann Göring Strasse czy Juliana Marchlewskiego.

Niektóre stare nazwy ulic tak mocno utrwaliły się w świadomości knurowian, że do dzisiaj ich używają powodując pewne zakłopotanie wśród młodszych mieszkańców naszego miasta.
AW

______
OD AUTORA:

To były ostatnie takie #KnurowskieCiekawostki jakie znacie dotychczas. Od przyszłego tygodnia zmieniam nieco format tych materiałów. Teraz postaram się przedstawiać ciekawe osoby z naszego miasta (lub związane z nim) w formie wywiadu aby bardziej podkreślić ich słowa i rolę, którą pełnią.
Standardowa formuła także będzie się pojawiać, ale rzadziej. Do tego #KnurowskieCiekawostki będą publikowane teraz nie od wtorku do piątku, a raz w tygodniu – w każdą środę. Mam nadzieję, że ta zmiana przypadnie Czytelnikom do gustu 🙂
Pozdrawiam, AW