Nasze miasto miało szczęście w swojej historii do ekip filmowych, które od czasu do czasu odwiedzały Knurów, aby nakręcić sceny do filmów, seriali czy produkcji dokumentalnych.
Już wcześniej wspominaliśmy między innymi o reżyserze z Knurowa Januszu Dymku, który stworzył takie kultowe seriale jak „Siedem życzeń”, „Tulipan” a niektóre sceny z innego dzieła knurowianina pt. „Odlot” były kręcone właśnie w Knurowie.
Inną ciekawą produkcją, która była realizowana w naszym mieście to sztuka Stanisława Bieniasza pt. „Transfer”. Powieść pisarza śląskiego losu powstała na przełomie XX i XXI wieku, a zekranizowana została w 2002 roku w reżyserii Waldemara Krzystka w ramach Teatru Telewizji.
„Transfer” to zabarwiona ironią, gorzka opowieść o tym, jak trudno być nonkonformistą (postawa krytyczna wobec zasad, zachowań i norm społecznych, grupowych, przeciwstawiająca im własny system wartości) w czasach transformacji i jak łatwo deformuje ludzi tzw. kapitalizm po polsku. Spektakl opowiada o zasłużonym górniczym klubie sportowym „Iskra” i pobliskiej kopalni, której zarząd najchętniej sprzedałby cały majątek klubu.
W filmie zobaczyć można Tadeusza Huka, Mariana Dziędziela, Adama Woronowicza, Marcina Dorocińskiego, Dorotę Pomykałę czy Dominikę Łakomską. Większość scen jest nagrywana na starym stadionie Concordii Knurów, w okolicach budynku klubowego oraz przy terenach kopalni „Knurów”.
„Transfer” to nie tylko spotkanie ze sztuką autorstwa jednego z najbardziej utalentowanych Ślązaków, ale także nie lada gratka dla osób, które chciałyby cofnąć się w czasie i zobaczyć jak niegdyś wyglądał knurowski stadion.
Materiał przygotował i opracował: Ariel Wojdowski
Fot. Kadr ze spektaklu „Transfer” – Marcin Dorociński na tle Stadionu Miejskiego w Knurowie (TVP)

Marian Dziędziel oraz Adam Woronowicz na trybunach knurowskiego stadionu (fot. TVP)

Marian Dziędziel oraz Adam Woronowicz na trybunach knurowskiego stadionu (fot. TVP):


