#KnurowskieCiekawostki: „Transfer” w Knurowie :)

0
906
    Nasze miasto miało szczęście w swojej historii do ekip filmowych, które od czasu do czasu odwiedzały Knurów, aby nakręcić sceny do filmów, seriali czy produkcji dokumentalnych.
      Już wcześniej wspominaliśmy między innymi o reżyserze z Knurowa Januszu Dymku, który stworzył takie kultowe seriale jak „Siedem życzeń”, „Tulipan” a niektóre sceny z innego dzieła knurowianina pt. „Odlot” były kręcone właśnie w Knurowie.
   Inną ciekawą produkcją, która była realizowana w naszym mieście to sztuka Stanisława Bieniasza pt. „Transfer”. Powieść pisarza śląskiego losu powstała na przełomie XX i XXI wieku, a zekranizowana została w 2002 roku w reżyserii Waldemara Krzystka w ramach Teatru Telewizji.
„Transfer” to zabarwiona ironią, gorzka opowieść o tym, jak trudno być nonkonformistą (postawa krytyczna wobec zasad, zachowań i norm społecznych, grupowych, przeciwstawiająca im własny system wartości) w czasach transformacji i jak łatwo deformuje ludzi tzw. kapitalizm po polsku. Spektakl opowiada o zasłużonym górniczym klubie sportowym „Iskra” i pobliskiej kopalni, której zarząd najchętniej sprzedałby cały majątek klubu.
   W filmie zobaczyć można Tadeusza Huka, Mariana Dziędziela, Adama Woronowicza, Marcina Dorocińskiego, Dorotę Pomykałę czy Dominikę Łakomską. Większość scen jest nagrywana na starym stadionie Concordii Knurów, w okolicach budynku klubowego oraz przy terenach kopalni „Knurów”.
   „Transfer” to nie tylko spotkanie ze sztuką autorstwa jednego z najbardziej utalentowanych Ślązaków, ale także nie lada gratka dla osób, które chciałyby cofnąć się w czasie i zobaczyć jak niegdyś wyglądał knurowski stadion.
 
 
Materiał przygotował i opracował: Ariel Wojdowski
Fot. Kadr ze spektaklu „Transfer” – Marcin Dorociński na tle Stadionu Miejskiego w Knurowie (TVP)
 
 
Marian Dziędziel oraz Adam Woronowicz na trybunach knurowskiego stadionu (fot. TVP)
Marian Dziędziel oraz Adam Woronowicz na trybunach knurowskiego stadionu (fot. TVP):
Dorota Pomykała, Tadeusz Huk oraz Marcin Dorociński na tle budynku klubowego Concordii Knurów (fot. TVP)
Tadeusz Huk na boisku Concordii Knurów (fot. TVP)
Tadeusz Huk malujący linie na murawie Concordii Knurów (fot. TVP):