#KnurowskieCiekawostki: Knurowskie osobowości – Janusz Dymek

0
371

#KnurowskieCiekawostki

Jakiś czas temu w naszych „ciekawostkach” wspomnieliśmy o Januszu Dymku. Urodzony w Knurowie reżyser stworzył kultowe seriale takie jak „Siedem życzeń” czy „Tulipan”. Warto wrócić do jeszcze jednej produkcji autorstwa Dymka – serialu „Odlot”.

„Odlot” był miniserialem telewizyjnym nakręconym w 1982 roku, a wyemitowany został rok później. Główny bohater filmu – nastoletni Rafał (w jego rolę wcielił się Artur Barciś) wchodzi w dorosłe życie w Polsce przełomu lat 70-tych i 80-tych. Po ukończeniu szkoły zawodowej bez powodzenia próbuje zdać egzaminy do technikum. Po porażce, podejmuje pracę w fabryce samochodów. Wchodzi w dorosłe życie, w którym, ten nieśmiały i idealistycznie nastawiony, młody człowiek musi zmierzyć się z realiami dorosłego życia – cynizmem i konsumpcyjną postawą otaczających go ludzi, niezrozumieniem w domu rodzinnym, niespełnioną, pierwszą miłością.

Produkcja składa się z czterech odcinków i sprawne oko widza pozwoli zauważyć, że w tym serialu są sceny kręcone w Knurowie. W jednej z nich serialowy Rafał jeździ motocyklem marki Jawa po podwórku. Podwórko jakich wiele w tamtych czasach, ale te użyte w serialu to plac przy ulicy Ogrodowej, a w tle możemy zobaczyć budynek Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie.

Serial „Odlot” pierwotnie miał być nagrywany w fabryce FSO w Warszawie, ale zdaniem reżysera brakowało charakterystycznego klimatu i zmieniono lokalizację na Bielsko. Janusz Dymek bardzo chciał w tej produkcji pokazać swoje rodzinne miasto, co podkreślił w jednym z wywiadów.

AW
Fot. kadry z serialu „Odlot” – Artur Barciś jeździ motocyklem po podwórku przy ulicy Ogrodowej – w tle widać budynek budynek Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Knurowie (Telewizja Polska)