#KnurowskieCiekawostki: Knurów – wieś z województwa małopolskiego

0
995

#KnurowskieCiekawostki

Dzisiejsza „ciekawostka” będzie nietypowa, ponieważ o ile będzie „knurowska”, to nie do końca będzie związana z naszym miastem. Niemniej warto o niej wspomnieć. Pewnie wielokrotnie pokonując Polskę wzdłuż i wszerz mijaliście wioski i miejscowości o nazwach, które już spotkaliście na swojej drodze. W naszym kraju najczęściej spotykaną nazwą jest Nowa Wieś – o tej nazwie mamy aż 133 miejscowości. Co ciekawe mamy np. dwie Warszawy, dwa Poznanie czy cztery Opola. Na mapie Polski oprócz naszego Knurowa jest jeszcze jeden Knurów – wieś z województwa małopolskiego.

Małopolski Knurów to wieś gorczańska w gminie Nowy Targ wzmiankowana w XV i XVI wieku. W 1777 roku wieś liczyła 237 mieszkańców, zaś 103 lata później już 389. Zabudowa wsi rozciągała się wzdłuż Potoku Knurowskiego. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od zajęć ludności związanych z hodowlą knurów, które latem były wypasane w górach.

Charakterystycznym elementem krajobrazu jest wąska dolina górska oraz pola uprawne i łąki. W Knurowie jest także szlak turystyczny prowadzący z Kiczory na Lubań. Blisko przełęczy jest młodzieżowe schronisko turystyczne. Tradycyjnym źródłem utrzymania ludności jest rolnictwo i pozyskiwanie drewna.

W Knurowie istnieją dogodne warunki dla agroturystyki. Zapewniają je zarówno atrakcyjne tereny górskie, lasy, jak i ścieżki spacerowe w góry. Odległość między miastem Knurów a wsią Knurów wynosi blisko 200km. Jeśli ktoś lubi niekonwencjonalne wycieczki, to wieś Knurów jest ciekawą propozycją.

AW
Tekst powstał na bazie materiałów prasowych, informacji Urzędu Gminy Nowy Targ i Wolnej Encyklopedii
Fot. Knurów Nowy Targ Facebook