#KnurowskieCiekawostki: Jerzy Dudek

0
609
    Wiele miast w Polsce nadaje osobom z różnych dziedzin życia tytuł „Honorowego Obywatela Miasta”. Taki tytuł jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Osoby wyróżnione mogą np. uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach rady miasta; uroczystościach miasta; imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez miasto, a także mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.
Takie tytuły włodarze miast nadają za życia tych osób lub pośmiertnie. W Warszawie takim tytułem uhonorowano m.in.: Józefa Piłsudskiego czy Ferdinanda Focha, w Krakowie Jana Nowaka-Jeziorańskiegp, Władysława Bartoszewskiego, we Wrocławiu Mirosława Hermaszewskiego, Andrzeja Wajdę, a w Gdańsku Ryszarda Kaczorowskiego czy Tadeusza Mazowieckiego. Niektóre miasta mają po kilkudziesięciu Honorowych Obywateli.
Knurów także ma takiego obywatela. 6 czerwca 2005 roku na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta na wniosek prezydenta miasta Adama Ramsa, uchwalono jednomyślnie, że pierwszym „Honorowym Obywatelem” zostanie Jerzy Dudek.
 
W uzasadnieniu uchwały z 2005 roku czytamy:
„Jeden z największych obecnie sportowców polskich Pan Jerzy Dudek jest osobą, która dzięki swojemu talentowi i umiejętności, a także ciągłej pracy nad sobą stanowi wzór dla młodzieży i dorosłych. Pokazał on, że dzięki wytrwałości można trafić na usta całego świata z małej dzielnicy Knurowa – Szczygłowic. Jednocześnie można zostać osobą skromną i chętną do pomocy, osobą, która zawsze pamięta o swoich korzeniach. Wielokrotnie podkreślał, że wielką karierę rozpoczynał w naszej miejscowości, w klubie z wieloletnimi tradycjami – Concordii Knurów.
Wielokrotnie udzielał, obecnie udziela i dalej będzie udzielał pomocy materialnej, szczególnie młodym piłkarzom Concordii. Dzięki jego postawie miasto Knurów znane jest w Polsce, w Europie, a po ostatnim sukcesie i w świecie. Pan Jerzy Dudek może być wzorem do naśladowania, których tak bardzo brakuje w tych, jakże trudnych dla dzieci i młodzieży nie tylko naszego miasta, czasach. Jest osobą, która już weszła do Unii Europejskiej i wskazuje jedną z dróg, którą mogą podążać w przyszłość nasze dzieci…”
 
Jerzy Dudek urodził się 23 marca 1973 roku w Rybniku. W latach 1998–2013 był reprezentantem Polski w piłce nożnej. Debiut z Orzełkiem na piersi zaliczył w 1998 roku w wyjazdowym spotkaniu z reprezentacją Izraela. Wystąpił na Mistrzostw Świata 2002 w Korei Południowej i Japonii. Został członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta, zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby występów bramkarzy w reprezentacji Polski.
Swoją piłkarską karierę rozpoczął w Concordii Knurów. Późną jesienią 1995 roku przeniósł się Sokoła Tychy gdzie zadebiutował w ekstraklasie piłkarskiej. Miało to miejsce 16 marca w meczu z Legią z Warszawie. Rok później trafił do Feyenoordu Rotterdam, gdzie w ciągu pięciu sezonów zdobył mistrzostwo Holandii i dwukrotnie został uznany najlepszym bramkarzem Eredivisie.
 
W 2000 roku został wybrany piłkarzem roku w Polsce w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożnej”. Rok później trafił do Liverpoolu, gdzie spędził sześć kolejnych sezonów i sięgnął z klubem po trofeum Ligi Mistrzów UEFA, zostając jednym z bohaterów meczu finałowego w Stambule. W 2007 roku przeniósł się do Realu Madryt, gdzie jako drugi bramkarz spędził cztery sezony, zdobywając wszystkie krajowe trofea i debiutując w Primera Division. Jest jednym z pięciu polskich piłkarzy, którzy zdobyli Pucharu Europy.
 
Nadanie tytułu wraz z przekazaniem symbolicznych kluczy do bram miasta, odbyło się 18 czerwca 2005 roku podczas meczu „Jerzy Dudek i Przyjaciele” zorganizowanym na Stadionie Miejskim w Knurowie w ramach obchodów 700-lecia miasta.
 
Jerzy Dudek jest jedynym Honorowym Obywatelem Miasta Knurowa.
 
AW.
Fot. Jerzy Dudek Facebook