#KnurowskieCiekawostki: Jaskinia – podwodna kawiarnia…

0
876

#KnurowskieCiekawostki

W 2019 roku w miejscowości Båly (Norwegia) otworzono pierwszą podwodną restaurację w Europie. Lokal o nazwie „Under” to lokal gastronomiczny z namiastką akwarium, a ponadto dzieło sztuki, pracownia naukowa i część nadmorskiej przyrody. W Norwegii chyba jednak nie znają historii Podwodnej Kawiarni „Jaskinia” ze Szczygłowic i to właśnie ona, a nie norweski „Under” był pierwszym podwodnym lokalem w Europie.

Ta wyjątkowa knajpka, która powstała na początku lat 60-tych była swego rodzaju miejscem do regeneracji dla pracowników kopalni „Szczygłowice”. Na sztucznym jeziorze powstała kawiarnia z pięknym tarasem i kolorowymi parasolami. Choć sam lokal był kameralny (w środku, a dokładniej w podwodnej części były tylko trzy-cztery stoliki) to cieszył się sporą popularnością. Wyjątkowość „Jaskini” podkreśliły kamery Polskiej Kroniki Filmowej z 1966 roku, które odwiedziły to miejsce. Na archiwalnych nagraniach możemy zobaczyć jak kawiarnia tętniła życiem.

Dzisiaj po kawiarni pozostały wspomnienia, widokówki i niszczejący budynek. Nie jest też tak, że umarło tam życie. Dziś swoje miejsce znalazło tam koło wędkarskie.

AW
Tekst powstał na bazie materiałów prasowych oraz opowiadań mieszkańców
Fot. archiwum Iknurow.pl