Stadion Miejski w Knurowie ma bogatą historię i w tym roku obchodził 95-lecie swojego istnienia. Odbyło się na nim wiele ciekawych piłkarskich pojedynków w tym spotkania reprezentacji Polski. Według biuletynów ligowych z lat 70-tych czy 80-tych na knurowski stadion mogło wejść nawet 12 tysięcy ludzi. Dzisiejszy obiekt nie przypomina już wysłużonego stadionu, który przez lata raczej odstraszał niż zachęcał do przychodzenia na wydarzenia sportowe.
Stadion Miejski w Knurowie mieści się na ul. Dworcowej 28 w Knurowie, w sąsiedztwie Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów”. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywają Concordia Knurów oraz MTS Knurów. W przeszłości na murawę knurowskiego stadionu wybiegały takie zespoły jak Wisła Kraków, Stal Mielec, Stal Rzeszów, Jagiellonia Białystok, Wisła Płock, Cracovia Kraków czy Radomiak Radom. W końcówce lat 90-tych, gdy Widzew Łódź szykował się do eliminacji Ligi Mistrzów obrał sobie knurowski stadion jako bazę treningową. Mało tego – w roku 1973 przyjeżdżała do Knurowa kadra Kazimierza Górskiego, która przygotowywała się do meczów eliminacyjnych z Anglią i Walią na Mundial 1974 oraz reprezentacja Polski kobiet, kiedy to w 1989 roku zmierzyła się z Francją w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy.
Na przełomie lat 90-tych i dwutysięcznych na knurowskim obiekcie rozegrano także mecz towarzyski juniorskich reprezentacji Polski i Słowacji. W Biało-Czerwonych barwach wystąpili m.in. bracia Paweł i Piotr Brożek. Na meczu pojawiło się kilka tysięcy ludzi. Ostatni raz stadion zapełnił się do ostatniego miejsca podczas meczów pokazowych zorganizowanych przez Jerzego Dudka, który zaprosił do Knurowa takie osoby jak Milan Baroš, Vladimír Šmicer, Mariusz Czerkawski, Mirosław Szymkowiak, Jacek Krzynówek, Tomasz Rząsa czy Klaudiusz Ševković. Przez lata obiekt przy ulicy Dworcowej doceniano ze względu na bardzo dobrą płytę główną, dlatego tak chętnie przyjeżdżały tutaj różne kluby by móc na niej odbyć jednostkę treningową. Niestety, spadek Concordii do niższych lig oraz brak modernizacji przez lata spowodowało, że obiekt popadał w ruinę.
Na murawie knurowskiego stadionu wychowało się wiele talentów, które z powodzeniem występowały na polskich i europejskich boiskach. Na naszym stadionie reprezentując Górnika czy Concordię Knurów grali także zawodnicy, którzy w przeszłości osiągali sukcesy w krajowej piłce. Ciężko wszystkich z pamięci wymienić, ale część knurowian na pewno zna takie postacie jak bracia: Jerzy i Dariusz Dudkowie, Piotr Jegor, Zygfryd Szołtysik, Krzysztof Zagórski, Jacek Polak, Waldemar Podolski, Waldemar Waleszczyk, bracia: Rafał i Łukasz Wolsztyńscy, Marcin Brosz, Henryk Bałuszyński, Józef Dankowski, Marek Kołtko, Marek Kostrzewa, Rainer Kuchta, Roman Skorupa, Krzysztof Sadzawicki, Werner Leśnik, Jan Kisiel, Erwin Koźlik… i można tak wymieniać i wymieniać.
Stadion przeszedł generalną modernizację rozpoczętą w 2015 roku. Stary, wysłużony obiekt zniknął z krajobrazu naszego miasta. Obecnie stadion ma jedną trybunę na 261 miejsc siedzących, które są w pełni zadaszone. W przyszłości jest planowana dalsza modernizacja obiektu i wybudowanie kolejnych trybun. Nasze miasto zasługuje na ładny obiekt piłkarski, który oprócz wydarzeń sportowych może także być wykorzystywany do obchodów uroczystości Urodzin Miasta Knurowa lub innych plenerowych wydarzeń.
AW
Fot. Agnieszka Łyko