Ciekawostki z ...Knurów

#KnurowskieCiekawostki: Anna Chamoń

#KnurowskieCiekawostki

      Są ludzie, którzy najlepiej czują się w powietrzu. Jedną z takich osób jest Anna Chamoń (z domu Franke) Urodzona w roku 1932 knurowianka latała na szybowcach i samolotach oraz wykonywała skoki ze spadochronem. W swojej karierze sportowej zdobyła pięć medali Mistrzostw Świata w spadochroniarstwie oraz dwukrotnie stawała najniższym stopniu podium w Mistrzostwach Polski.
     W roku 1949 ukończyła w Zabrzu teoretyczny kurs spadochronowy, a dwa lata później uzyskała licencję szybowcową kategorii A i B w Żeńskiej Szkole Szybowcowej w Lęborku i została członkinią Aeroklubu Śląskiego. W Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu uczyła się teorii i brała udział w ćwiczeniach naziemnych. Swój pierwszy skok ze spadochronem wykonała 1 lipca 1952 roku z wysokości 600 metrów. Kilkanaście dni później uczestniczyła w pokazie, w 130-osobowym desancie spadochronowym z okazji Zlotu Młodzieży w Warszawie.
   W roku 1953 uzyskała licencję pilota samolotowego w Centrum Wyszkolenia Lotniczego we Wrocławiu, Trzy lata później została zawodniczką Aeroklubu Gliwickiego i pełniła funkcję przewodniczącej sekcji spadochronowej. Knurowianka uczestniczyła w pokazach lotniczych oraz startowała w najważniejszych zawodach krajowych i na świecie. Jako pierwsza kobieta w Polsce ustanowiła rekord spadochronowy po wprowadzeniu nowych przepisów Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Debiut na Mistrzostwach Świata nastąpił w roku 1956 w Moskwie, gdzie zajęła 17.miejsce. Dwa lata później w Bratysławie zdobyła trzy srebrne medale – jeden indywidualny i dwa w zespole. Dwa krążki z Mistrzostw Świata Anna Franke wywalczyła także w roku 1962 w Stanach Zjednoczonych – tym razem srebro oraz brąz w zawodach drużynowych.

   Na Mistrzostwach Polski dwukrotnie stawała na najniższym stopniu podium – w Krakowie w roku 1956 oraz rok później w Strzebielinie. Wielokrotnie podczas zawodów mistrzowskich ustanawiała rekordy Polski. W roku 1963 w wyniku odniesionej kontuzji podczas skoku treningowego przed zawodami w Opolu, Anna Franke była zmuszona przerwać spadochronową karierę.
    Po zakończeniu sportowej kariery wyjechała z rodziną do Republiki Federalnej Niemiec. W roku 1995 Zarząd Aeroklubu Gliwickiego wpisał Annę Franke na listę najlepszych sportowców 40-lecia Aeroklubu Gliwickiego.

AW
Tekst powstał na bazie Wolnej Encyklopedii.