#KnurowskieCiekawostki: 110 lecie Szpitala w Knurowie

0
87

#KnurowskieCiekawostki

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w naszym mieście. Szpital w Knurowie – bo o nim mowa – w tym roku będzie obchodził 110 jubileusz istnienia. To jeden z najdłużej funkcjonujących knurowskich budynków znajdujący się pod ochroną konserwatorską.

Utworzona w 1912 roku Spółka Bracka „Knapschaft”, w której w skład wchodzili m.in. byli knurowscy górnicy czy pracownicy koksowni, podjęła decyzję budowy, jak mówiono w czasach pruskich, „Knapschaft – Lazarettu”. Pierwotny plan budowy szpitala w Knurowie powstała dwa lata wcześniej, ale do finalizacji doszło w 1912 roku. Spółka ta wykupiła grunt od Skarbu Państwa, w bliskim sąsiedztwie starego dworu. Lecznica wybudowana została w stylu modernizmu niemieckiego – jego projektantem był Spüller z Tarnowskich Gór.

Knurowski szpital oddany został do użytku w listopadzie 1912 roku. Budynek główny posiadał 200 łóżek, zaś budynki pomocnicze wybudowane zostały w tym samym stylu: budynek pomocniczy wschodni – początkowo willa lekarza naczelnego, budynek od strony zachodniej – początkowo dom pielęgniarzy i urzędników, kuchnia z magazynem, pralnia, własna przyszpitalna kotłownia, portiernia, kilkadziesiąt metrów dalej znajdował się barak infekcyjny oraz kostnica. Kompleks szpitalny oddzielony został wysokim parkanem od strony ówczesnej ulicy Rybnickiej (dzisiejsza ulica Niepodległości) i był jednym z piękniejszych na Górnym Śląsku w czasach pruskich.

W latach 1912-1922 lekarzem naczelnym był dr Franciszek Baltzer, lekarzem okręgowym dr Schrautzer. Po przejęciu części Górnego Śląska przez Polskę, od 1922 roku, dokonywano sukcesywnie, w całej górnośląskiej służbie zdrowia zmian personalnych. Administratorem szpitala przez kilka miesięcy w 1922 roku był dr Płonka, po nim dr Ryszard Pietrzyk (1922 – 1928), a od 1928 roku – dr Florian Ogan.

Szpital w Knurowie przez cały okres istnienia przetrwał różne przemiany społeczno-polityczne w naszym kraju takie jak I i II Wojnę Światową, odzyskanie niepodległości przez Polskę, czasy Polski Ludowej, okres transformacji politycznej po 1989 roku czy prywatyzację szpitala.

Knurowski szpital od kilku lat jest sukcesywnie remontowany. Na początku 2022 roku oddano do użytku świeżo zmodernizowany Blok Operacyjny czy Trakt Porodowy. Ponadto od tego roku szczęśliwi rodzice nowonarodzonego dziecka mogą wykonać sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie na specjalnej fotościance z hasztagiem #UrodziłemSięWKnurowie.

Warto wspomnieć, że Szpital w Knurowie stał się elementem skeczu przygotowanego przez Kabaret Młodych Panów. Komicy podczas odgrywania sceny powiedzieli, że w Knurowie rodzą się osoby, które nie zdążyły dojechać do Rybnika. Kabaret oczywiście nie miał nic złego na myśli i dość szybko z uśmiechem na ustach zdementował swojego wypowiedziane słowa. Knurowski szpital może się pochwalić tym, że wielu sportowców, muzyków, artystów, aktorów czy nawet polityków urodziło się właśnie tam.

AW
Tekst powstał na bazie materiałów historycznych szpitala
Fot. własne