InformacjeKnurówNewsy

Knurów: Złote Gody w Protosie

Prawdziwe, zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, by po latach zyskać wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Nie ma złotej recepty na udany związek. Jeżeli decydujemy się na stworzenie z kimś bliskiej relacji, to aby przetrwało jest potrzebne: zaufanie, miłość, przyjaźń, wierność i lojalność.

Żyjąc zgodnie z tymi zasadami, kilkanaście par z Knurowa doczekało się co najmniej 50-tniego stażu małżeńskiego.

Z tej okazji w dniu 6 grudnia 2023 roku w sali bankietowej w hotelu „Protos” odbyła się ceremonia jubileuszowa „Złote Gody”.

Organizatorem uroczystości jest Urząd Stanu Cywilnego w Knurowie – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Barbara Bismor, a gospodarzem spotkania niezmiennie Prezydent Miasta Adam Rams wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Knurów – Tomaszem Rzepą.

By pojąć rangę uroczystości, należy zrozumieć, co tak naprawdę oznacza wieloletni staż małżonków. Jubileusz ten nie sprowadza się jedynie do kilku liczb i formalnych danych, lecz stanowi powód wielu wzruszeń i przywołuje liczne wspomnienia. Nie sposób podchodzić do wydarzenia w sposób inny niż emocjonalny mając świadomość, iż od co najmniej pięćdziesięciu lat małżonkowie dzielą zarówno radosne dni, jak również przykre momenty.

Zmagają się wspólnie z przeciwnościami i stawiają czoła nowym wyzwaniom. Choć los z pewnością nie zawsze był dla nich przychylny i zmuszał ich do licznych poświęceń, przetrwali próbę czasu, dając wzór przyszłym pokoleniom. Bez wątpienia taką postawę należy wynagrodzić i należycie uhonorować.

Podczas niecodziennej, wyjątkowej uroczystości Dostojni Jubilaci za ofiarną miłość i przykład życia we dwoje zostali odznaczeni medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, które otrzymali z rąk władz miasta. Dla par z długoletnim pożyciem małżeńskim były też życzenia i piękne bukiety kwiatów.

Jubileusz 50-lecia małżeństwa czyli złote gody obchodziły następujące pary: 1) Irena i Marian Bunar, 2) Maria i Stanisław Gradowscy, 3) Bogumiła i Eugeniusz Grajper, 4) Ilona i Andrzej Pach, 5) Genowefa i Marian Kandzior, 6) Ilona i Karol Kisiel, 7) Teresa i Zenon Kossobudzcy, 8) Gizela i Ryszard Szczęsny, 9) Janina i Kazimierz Szymkowiak, 10) Helena i Marian Żmuda.

Jubileusz 55-lecia małżeństwa czyli szmaragdowe gody obchodziły następujące pary: 1) Krystyna i Jarzy Jankowscy, 2) Gabriela i Jerzy Joszko, 3) Janina i Józef Kaszek, 4) Irena i Tadeusz Klimek, 5) Lidia i Edward Lerch, 6) Krystyna i Hubert Michalscy, 7) Gizela Kensy-Reginek i Tomasz Reginek, 8) Krystyna i Edmund Ratajczak, 9) Krystyna i Alfred Szmelich, 10) Krystyna i Józef Woźnica.

Na uroczystość zaproszono również pary, które wspólnie przeżyły 60 lat czyli diamentowe gody: 1) Urszula i Jan Holewik, 2) Jadwiga i Józef Jankowscy, 3) Hildegarda i Walter Pisula, 4) Zofia i Jan Rychlik, 5) Gerda i Ginter Stelmach, 6) Eryka i Andrzej Stolarscy, 7) Larysa i Rajmund Skurzybot, 8) Helena i Herbert Żyłka.

Jubileusz 65 -lecia pożycia małżeńskiego czyli żelazne gody obchodzili: Weronika i Ryszard Moder.

Wedle istniejącej tradycji sięgającej początku lat 80-tych XX wieku Urząd Stanu Cywilnego w Knurowie organizuje kilka razy do roku wydarzenia jubileuszowe tzw. „Złote Gody”.

Spotkanie odbyło się w przyjemnej i podniosłej atmosferze.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko