Knurów: Yno kino – spotkanie autorskie + Ludzie bez jutra – projekcja

0
68
– Kaj my mieli iść w Knurowie? Tu granica, tam granica. Kaj? Jak by wtedy cały Knurów przejść nie było nic. Yno kino… – wspominał 104-letni Maksymilian Weniger, bywalec przedwojennych kin.
W tym roku mija 111 lat od uruchomienia pierwszego kina w Knurowie. Zapraszamy więc w nostalgiczną podróż śladami „Kameralnego”, „Kopalnianego”, „Śląskiego”, „Apolla”, „Casina”, „Wandy”, „Kopciuszka” czy krywałdzkiego „Kasyna”…
📽 W programie:
✅ Premiera książki „Yno kino. Z dziejów X Muzy w Knurowie”
Lekka w formie, gęsta w treści, rzetelnie udokumentowana i bogato ilustrowana książka Pawła Gradka to rzecz nie tylko dla kinomanów, ale i dla tych, którym Knurów jest w jakiś sposób bliski. I jedni, i drudzy powinni być usatysfakcjonowani. Opowieść o tutejszych kinach jest też przecież historią niewielkiej wioski, która w krótkim czasie rozrosła się do ważnej górniczej osady, a następnie przekształciła się w miasto. A przede wszystkim – opowieścią o ludziach. Pasjonatach, którzy prowadzili przybytki X Muzy i entuzjastach czekających z utęsknieniem na kolejne seanse. Kino bywało dla nich rozrywką, przygodą, magią, ucieczką od codzienności, ale i źródłem wiedzy.
✅ Premiera filmu dokumentalnego o historii knurowskich kin (reż. Andrzej Frat/Silesia MÓVIE Film)
✅ Spotkanie z Pawłem Gradkiem, autorem książki „Yno kino. Z dziejów X Muzy w Knurowie” (prowadzenie Mirella Napolska)
✅ Projekcja filmu „Ludzie bez jutra” (reż. Aleksander Hertz)
Sensacyjna fabuła tego niemego filmu oparta jest na autentycznej historii nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem. W ich role wcielili się Halina Bruczówna (to jedyny film aktorki, który zachował się do dzisiejszych czasów) i Józef Węgrzyn – jeden z najwybitniejszych aktorów przedwojennego teatru i kina.
Film zrealizowano w 1919 roku, jednak na ekrany wszedł dopiero dwa lata później w atmosferze skandalu. Powodem były liczne ingerencje cenzury.
W czasie wojny film zaginął. Jego kopię odnaleziono dopiero w 2003 roku w Bundesarchiv w Niemczech.
🔹WSTĘP WOLNY (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zalecamy wcześniejszą rezerwację).
Info: Przegląd Lokalny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here