W czwartek (2.08.2018 roku) wyruszyła z Knurowa jubileuszowa – XV Sztafeta Biegowa na XXIV Przystanek Woodstock, który od tego roku zmienił nazwę na Pol’and’Rock Festival.

Pol’and’Rock Festival organizowany w Kostrzynie nad Odrą to największa, muzyczna impreza plenerowa w Europie.  Zaproszeni artyści oraz zespoły z Polski i świata występują w trakcie imprezy na czterech scenach: Dużej, Małej, Viva Kultura i scenie ASP.

Festiwal muzyczny organizowany jest przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów i z datków. Dlatego Pol’and’Rock Festival jest w całości bezpłatny dla widzów.

W założeniu festiwal ten jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę podczas styczniowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwszy festiwal odbył się w 1995 roku w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim. Co roku impreza muzyczna przyciąga prawie 100 tysięcy fanów muzyki rockowej i punk rockowej z Polski i zagranicy.

Uroczysty start grupy biegowej z Knurowa odbył się punktualnie o godz. 17:00 z placu Centrum Handlowego „Merkury” przy ul. Sobieskiego. Biegacze jak co roku przebiegną przez pół Polski, pokonując w ciągu trzech dni 460 km, by dotrzeć do Kostrzyna nad Odrą, gdzie odbywa się Pol’and’Rock Festival.

Po raz pierwszy wystartowali w 2004 roku, a ich hasłem przewodnim od początku było woodstockowe  „Stop Przemocy. Stop Narkotykom”.  W jubileuszowym biegu uczestnikom również to hasło przyświeca, aż do mety usytuowanej w Kostrzynie nad Odrą, do której dotrą 4 sierpnia 2018 roku, w sobotę o godz. 18 30.  Bez wątpienia jest to duże wyzwanie,  ale kiedy wbiegną na scenę główną, by pokazać wszystkim woodstockowiczom swoją pasję i przesłanie sztafety, zawsze spotykają się z wielkim szacunkiem Jurka Owsiaka, który o knurowskich biegaczach mówi bardzo ciepło przypominając skąd przybiegli.

W XV Sztafecie Biegowej bierze udział 7 mieszkańców Knurowa,  w drodze przyłączą się kolejni przyjaciele i razem na festiwal pobiegnie 16 biegaczy.

Wśród maratończyków z Knurowa  jest Krzysztof Chałupka z Warszawy, który ćwiczy karate. W czasie happeningu przy CH „Merkury” przybyłym uczestnikom zademonstrował samoobronę czyli uwolnienie podczas ataku.

Tradycyjnie członków Knurowskiej Grupy Biegowej przywitali motocykliści z Knurowa i okolic. Pasjonaci ryczących jednośladów zanim odprowadzili ekipę biegaczy,  spotkali się koło małego już nieistniejącego „Tesco” o godz. 16.15.

Kawalkadę otworzył zespół Rust Cage znajdujący się na platformie samochodowej. Mocne muzyczne brzmienia wprowadziły w korzystną atmosferę zarówno mieszkańców jak i biegaczy oraz  harleyowców.

Na zaproszenie organizatora imprezy pojawiła się też  Ewa Jurczyga –Wicestarosta Powiatu Gliwickiego, która pożegnała biegaczy z Knurowa w imieniu Powiatu Gliwickiego i życzyła powodzenia na trasie do Kostrzyna. A także wręczyła ekipie maratończyków odblaski na ręce, aby bezpiecznie poruszali się po polskich drogach i bez niespodzianek dotarli do celu.

Całe wydarzenie z wielkim zaangażowaniem prowadził i słowem okrasił  Jacek Waszak. Konferansjer od wielu lat doskonale zna specyfikę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dlatego opowiedział zgromadzonej publiczności o idei Pol’And’Rock Festival.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem Knurowskiej Sztafety Biegowej od samego początku trwania imprezy jest Bogdan Leśniowski. Znany biegacz oraz maratończyk z Knurowa w jubileuszowej sztafecie startuje po raz czternasty i za każdym razem robi wszystko, by jednoczyć środowisko biegowe z Knurowa i całego kraju. Od narodzin tej pięknej inicjatywy czyni starania, aby na zawsze wpisała się w historię Knurowa. Dzięki właśnie m.in. takim wydarzeniom o Knurowie się mówi dobrze, a biegacze stali sią dobrymi ambasadorami miasta.

Mimo zwrotnikowej aury biegacze pożegnali się z knurowskim miastem -głośno, kolorowo, w atmosferze wzajemnego zrozumienia i podziwu, aby już niedługo zagościć na scenie wielkiego przedsięwzięcia jakim jest Pol’And’Rock Festival.

Nam pozostaje trzymać kciuki i życzyć im szczęśliwej drogi!

Relacja: Agnieszka Łyko