Knurów: Warsztaty piernikowe w Miejskim Żłobku „Krainie Maluszka”

0
587

10.12.2019 roku w „Krainie Maluszka” w Knurowie zapachniało już świętami. Wszystko za sprawą warsztatów piernikowych, które odbyły się dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Golec – prywatnie mamie naszych byłych podopiecznych oraz Justynie Bieniek opiekunce z Krainy Maluszka.

Dzieci wraz z rodzicami z dużym zaangażowaniem lukrowały i ozdabiały pierniczki.

Uśmiechnięte, słodkie od lukru buźki są dowodem, że Warsztaty piernikowe można uznać za udane.

Ciekawostka:
Tradycja wypieku ciastek z miodem i przyprawami przybywa do Torunia z miast niemieckich, wraz z pierwszymi osadnikami. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z około 1380. roku i mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który prawdopodobnie, obok chleba, trudnił się wypiekiem korzennych ciastek. Nie wiemy tego na pewno, ale wiadomo, że sprzedawał on wosk Zakonowi Krzyżackiemu, czym zajmowali się otrzymujący go z plastrów miodowych piernikarze. Na pojawienie się nazwy „piernikarz” czekać trzeba było prawie dwa kolejne wieki: w 1564 źródła toruńskie podają informację o śmierci piernikarza Symeona Neissera.

Więcej na temat historii pierników można przeczytać na stronie Muzeum Piernika: https://muzeumpiernika.pl/pl/content/historia

info: MD