KnurówKultura i rozrywkaNewsyRegion

Knurów/Warszawa: SOLILOKWIUM – wernisaż knurowianina Pawła Franika

SOLILOKWIUM, Paweł Franik

wernisaż: 2 marca 2019, sobota, godz. 11.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 15 kwietnia 2019

Solilokwium pochodzi od łacińskiego wyrażenia 'solus loqui’ i dosłownie oznacza „mówić samemu”. To monolog niewypowiedzianych rozmyśleń i refleksji, których celem jest określenie własnej postawy. Pojęcie solilokwium odnieść można także do fotograficznych działań Pawła Franika, finalisty 15 edycji konkursu APH. W realizowanych przez artystę cyklach człowiek pozostawiony jest samemu sobie; przemierzając pustynie i pola, bohaterowie fotografii Franika mogą w końcu uciec od natłoku informacji i bodźców, wyciszyć się i prowadzić wewnętrzny dialog z własnym „ja”.

„Każdy z nas, samotny lub żyjący w szczęśliwym związku i posiadający własną rodzinę, każdy potrzebuje chwili samotności – momentu poświęcenia uwagi samemu sobie, własnym myślom i refleksom. Żyjemy w świecie ogromnego przyspieszenia i ciągłego poszukiwania naszych celów; w świecie, w którym nie ma miejsca na przysłowiową minutę dla siebie samego. Na czas, kiedy można się zatrzymać, porozmawiać z własnymi myślami i odczuć pożądaną harmonię. Z minuty na minutę przeżywamy nasze życie i gubimy się w tym pośpiechu. Może warto zatrzymać się i spojrzeć głęboko w nasze serca? Czystość formy, z minimalistyczną ekspozycją ludzkiego profilu, jest celową miarą estetyki fotograficznej. Bez zbędnych dodatków, w syntetycznej prostocie, forma i treść wskazują na oddzielenie człowieka jako jednostki w ich prywatnej przestrzeni emocjonalnej. Fotografie z serii „On His Own” są próbą ukazania piękna, które można dostrzec w nurcie minimalizmu.”

Tradycyjnie otwarciu wystawy będzie towarzyszyć „śniadanie z artystą”. Otwarta i niezobowiązująca forma spotkania pozwoli skrócić dystans dzielący publiczność i artystę. To także świetna okazja, aby ośmielić widzów do rozmowy z młodym twórcą.

Artystyczna Podróż Hestii

Franciszka Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa