Knurów: VI Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Gliwickiego.

0
335

W sobotę (19 listopada 2022 roku) w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach odbył się VI Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów i Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Gliwickiego.

W dwugodzinnym wydarzeniu na scenie wystąpili:

1) Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Bojszowa – wiązanka śląskich przyśpiewek,

2) Bernadeta Suliga, członkini Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom – kilka wierszy, które napisała do swoich malarskich dzieł,

3) Grupa Artystyczna „Arlekin” z DPS „Ostoja” w Sośnicowicach – przedstawienie teatralne pt. „Dług”,

4) Grupa „TAMBURYN” z Knurowskiego UTW – dwie piosenki,

5) „Chyże Nóżki” z Knurowskiego UTW – wiązanka pięciu tańców,

6) Janek i Przyjaciele z DPS Zameczek – pięć piosenek,

7) Dzienny Dom „Senior +” w Sośnicowicach – program muzyczno-ruchowy „Muzyczne ekspresje”.

Ponadto rękodzieła artystyczne wystawili: Grupa „Zakręcone” z GOK  Gieraltowic: Halina Szołtysek,Olga Paleczna, Jolanta Mizera, Antonina Leszczyńska, Bogusława Kuklińska (kartki okolicznościowe, biżuteria koralikowa, frywolitki, pisanki, koronki klockowe, haft krzyżykowy, stroiki, ozdoby, decoupage, obrazy olejne i akrylowe), Władysław Klęk z Dziennego Domu „Senior +” w Sośnicowicach, Alicja Pleban z Dziennego Domu „Senior +” w Sośnicowicach, Maria Jassak z Dziennego Domu „Senior +” w Sośnicowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Wilczy, Bernadeta Suliga że Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Leokadia Piechuta ze Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Joanna Urbanik z Koła Gospodyń Wiejskich Gierałtowice, Irena Błaszek z Koła Gospodyń Wiejskich  Gierałtowice,  Genowefa Kinastowska z Koła Gospodyń Wiejskich  Gierałtowice, Stowarzyszenie Kobiet  Wiejskich z Bojszowa / Rękodzielnicy  Gminy Rudziniec, Helena Perkowska, Koło Gospodyń Wiejskich w Kotulinie.

Po za tym ma na celu zaprezentowanie dorobku rękodzieła artystycznego, konfrontacja i wymiana doświadczeń Seniorów z ludźmi młodego pokolenia w amatorskiej i profesjonalnej twórczości artystycznej w zakresie: obrazy, serwetki wyszywane, haftowanie, robione na drutach i szydełku, kartki wyszywane haftem matematycznym, ozdoby szydełkowe, dzieła z papieru czyli origami, ozdoby świąteczne, bombki i pisanki ażurowe, pisanki tradycyjne w technice rytowniczej, ale także pisanki tradycyjne oraz oklejane sitowiem, koronki klockowe, bransoletki, bransoletki, sznury koralikowe, frywolitki, obrusy i inne wszelakie urodziwe dzieła. Nie liczy się doświadczenie czy ukończone szkoły lecz pasja i chęć dzielenia się wiedzą z innymi, wzajemna wymiana pomysłów i technik twórczych, zwłaszcza tych które powoli zostają zapominane, a trzeba je przekazać młodemu pokoleniu. Kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego.

Imprezę w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach zaszczycili swoją obecnością władze powiatu gliwickiego: Adam Wojtowicz Wicestarosta Gliwicki, Józef Kruczek członek Zarządu Powiatu Gliwickiego, Radni Rady Powiatu Gliwickiego –  Ewa Jurczyga ( pomysłodawczyni Przeglądu), Jolanta Leśniowska,  Małgorzata Szymańska, Teresa Szymońska oraz Mirosław Marcol.

Po obejrzeniu prezentacji nastąpiła krótka przerwa połączona z poczęstunkiem – najpierw była prawdziwa artystyczna uczta duchowa, a potem przyszedł czas na słodką przekąskę dla ciała.

Na zakończenie uczestnicy przeglądu zarówno artyści jak i  prezentujący swoje rękodzieło otrzymali z rąk Radnych Rady Powiatu Gliwickiego dyplomy, puchary oraz drobne upominki promujące Powiat Gliwicki.

Sobotnią imprezę w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach w doskonały sposób poprowadziły Magdalena Fiszer-Rębisz oraz Karolina Orłoś.

Wydarzenie to było znakomitą okazją do spotkania, integracji wielopokoleniowej, wspólnej zabawy i śpiewu oraz umacniania tożsamości lokalnej „małej ojczyzny”.

Relacja: Agnieszka Łyko