Knurów: V Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem

0
697

26 listopada w Knurowie-Szczygłowicach odbędzie się V Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem. Organizatorzy już dziś zapraszają do udziału w nim – do końca października przyjmowane będą zgłoszenia do części konkursowej imprezy.

Festiwal jest imprezą otwartą, skierowaną do uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich z obszaru powiatu gliwickiego oraz miasta Gliwice, zainteresowanych tematyką podróżniczą. Jego głównym celem jest propagowanie wśród młodzieży różnych form turystyki. Festiwal będzie składał się z dwóch części (wykładowej i konkursowej) oraz z konkursowej tematycznej wystawy fotograficznej.

W części wykładowej wystąpi Michał Biel – urodzony w Gliwicach fotograf sportowy pracujący na stałe dla organizacji Konfrontacja Sztuk Walki oraz dla marki odzieżowej Pitbull West Coast. Swoje fotograficzne projekty realizował na trzech kontynentach. W obszarze jego zainteresowania pozostaje zawsze człowiek, rywalizacja oraz emocje jej towarzyszące. Tematem wykładu będzie „Budapest-Bamako – rajd charytatywny, konkurs i szalona przygoda, relacja z jazdy od Budapesztu po Bamako. To minimalne wydarzenie assistance, co oznacza, że jeśli masz kłopoty, możesz liczyć tylko na siebie i swoich kolegów. Wystartować można zarówno wypasioną terenówką, jak i… zwykłym małym fiatem. Hasło przewodnie brzmi: „Każdy, Czymkolwiek, W jakikolwiek sposób”. Nie ma żadnych wymagań odnośnie pojazdów czy zawodników. Nie ma pomiaru czasu, a jedynie punkty przyznawane za zaliczenie etapów we wskazanym limicie. I jest pomoc humanitarna, którą wiozą w swoich autach uczestnicy.

Część konkursowa obejmuje trzy konkursy:

– Slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20. Pecha Kucha to rodzaj prezentacji multimedialnej składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy, czyli trwającej 6 minut 40 sekund. Taki charakter prezentacji ma zapewnić jej dynamikę oraz żywość, a relatywnie krótki czas trwania – skupienie i uwagę. Pytania i dyskusja wstrzymywane są do zakończenia pokazu. Wymyślona przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 r. na potrzeby spotkań o architekturze organizowanych przez nich w Tokio. Pierwotnie przeznaczona do prezentowania projektów z dziedzin kreatywnych, np. sztuki, mody, architektury. Nazwa jest japońskim określeniem dźwięków rozmowy.

– Film z podróży (do 3,5 minuty)

– Zdjęcie z podróży – tematyka zdjęć to: „Biało-Czerwona Euforia” – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości można pokazać, z jak dużą euforią, podczas świąt, wydarzeń: kulturalnych, sportowych, podróżniczych z poszanowaniem dla Barw Narodowych, cieszmy się z tego co mamy – WOLNOŚCI!

– Już 1 października ruszamy z zapisami do części konkursowej oraz rozdajemy zaproszenia dla grup szkolnych, które chcą uczestniczyć w roli słuchaczy. Wstęp oczywiście jest darmowy. Czas wysłania formularza zgłoszeniowego do części konkursowej mija 31 października – informują organizatorzy. – Warunkiem uczestnictwa w festiwalu w roli słuchacza jest otrzymanie zaproszenia od organizatora po uprzednim wysłaniu zapytania o wolne miejsca, drogą elektroniczną na adres mailowy festiwalcarpediem@gmail.com, z podaniem nazwy szkoły i przewidywanej liczby uczestników.

Festiwal odbędzie się 26 listopada w godzinach 9:00 – 15:00 w Domu Kultury w Knurowie (Szczygłowice).

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach oraz Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie.

Patronat nad festiwalem sprawują: Prezydent Miasta Gliwice, Starosta Gliwicki oraz Wójt Gminy Pilchowice.

Formularz zgłoszeniowy, regulamin oraz plakat znajdują się do pobrania poniżej.

Szczegóły festiwalu znaleźć można także na www.fb.com/festiwalcarpediem

Info: starostwo.gliwice.pl