InformacjeKnurówNewsy

Knurów: Uruchomiono codzienne połączenie kolejowe relacji Gliwice-Rybnik

Aż 24 lata mieszkańcy Knurowa czekali na ten dzień. Dokładnie w niedzielę, 9 czerwca powróciło codzienne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami przez Knurów. Z tejże okazji na knurowskim dworcu przygotowano uroczyste przywitanie pociągu.

„Dawno, dawno temu, bo 23 czerwca 2000 roku o godzinie 16:17 na peron drugi knurowskiego dworca wjechał pociąg osobowy z Rybnika do Gliwic. Po odjeździe tego pociągu Polskie Koleje Państwowe na długie lata zawiesiły kursowanie pociągów pasażerskich na linii kolejowej przechodzącej przez Knurów” – wspomina Radosław Adamiak, pasjonat kolei.

Pociąg, który o godzinie 16:53 wjechał na knurowską stację został przywitany przez Orkiestrę Dętą KWK Knurów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Nie zabrakło także mażoretek oraz słodkiego poczęstunku dla gości.

Połączenie kolejowe Gliwice-Rybnik w początkowej fazie będzie obsługiwane przez osiem pociągów, ale od września na tej trasie liczba ta ma się zwiększyć do osiemnastu.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą następujące stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów, Przyszowice. Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uzupełnienie oferty rozkładowej będzie możliwe od września.

Uruchomienie pociągów łączących Gliwice z Rybnikiem stał się możliwy dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

Nie można także nie wspomnieć o zaangażowaniu Roberta Kufiety ze stowarzyszenia „Kolej na Knurów”. Społecznik z Knurowa od kilku lat aktywnie działał na różnych płaszczyznach o przywrócenie stałych połączeń kolejowych.

„Dziś wreszcie mieszkańcy Knurowa doczekali się codziennych połączeń kolejowych do Rybnika. Nasze stowarzyszenie zabiegało o uruchomienie tych połączeń od wielu lat. Dziś Knurów powrócił na codzienną kolejową mapę Polski i nie jesteśmy odcięci komunikacyjnie od Rybnika” – informuje Robert Kufieta – „Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj wspólnie z mieszkańcami spotkać się i wspólnie celebrować ten ważny historyczny moment dla miasta. Wierzę, że codzienne połączenia kolejowe z Rybnikiem szybko wrócą do świadomości mieszkańców którzy chętnie będą z nich korzystać. Tak jak stało się z pociągami weekendowymi. Dziękuję raz jeszcze wszystkim za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie dzisiejszego święta kolejowego w Knurowie” – dodaje.

Codzienne połączenie kolejowe relacji Gliwice-Rybnik przez Knurów stało się faktem. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że ta opcja transportu osobowego w naszym mieście jest sferą marzeń niepoprawnych optymistów.

„Kiedy 9 grudnia 2018 roku uruchomiono weekendowe połączenie kolejowe z Gliwic przez Knurów do stacji Wisła Głębce, wróciła nadzieja, że kolej na dobre zagości w Knurowie. Dzięki niesamowitej cierpliwości, pracy i działalności stowarzyszenia 'Kolej na Knurów’ udało się. Koleje Śląskie na dobre wjadą w perony knurowskiej stacji. Oby na długie lata i z dobrą ofertą rozkładu jazdy pociągów” – mówi Radosław Adamiak.

Według rozkładu jazdy z Knurowa do Rybnika pociągi będą odjeżdżać o godzinach 6:04, 14:51, 16:54 oraz 21:17. Połączenia powrotne z rybnickiego dworca kolejowego w kierunku Gliwic zaplanowano na godziny 4:36, 7:00, 15:25 i 18:38.

Tekst: Ariel Wojdowski

foto: Agnieszka Łyko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *