W środę, 16 maja 2018 roku Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach był miejscem oficjalnego otwarcia X Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Adama Ramsa.

Krótkie w swojej formie, lecz bardzo wymowne hasło „ Bądźmy razem” informuje wszem i wobec, że wśród nas żyją osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, a do nas zdrowych ludzi należy zadanie zintegrować się z tymi osobami. Taki cel uda się osiągnąć jedynie, gdy my zdrowi ludzie bardzo szeroko otworzymy nasze serca na osoby niepełnosprawne czyli dostrzeżemy osobę sprawną inaczej, a potem zbliżymy się do niej, by razem tak zwyczajnie, po ludzku żyć, bawić się i pracować. Wtedy zauważymy, że osoba niepełnosprawna to zwyczajny człowiek, który jedynie różni się od nas wyglądem, sposobem zachowania, wymowy, ale tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.

Aby uzyskać wytyczony cel, corocznie od dziesięciu lat jest organizowana inauguracja Knurowskich Dni Integracji, która pomaga w przełamaniu barier między środowiskiem niepełnosprawnych, a mieszkańcami Knurowa.

Impreza konsoliduje nie tylko podopiecznych Ośrodka „Caritas” ale także uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, klas integracyjnych knurowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopiecznych DPS i Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Pomysłodawcą i koordynatorem Knurowskich Dni Integracji jest Tomasz Rzepa Przewodniczący Rady Miasta, który wespół z Beatą Nartowską poprowadził całą imprezę.

Środowe wydarzenie pod hasłem „Bądźmy Razem” rozpoczął materiał wspomnieniowy w postaci prezentacji multimedialnej. W ten sposób przywołano najważniejsze momenty, a co za tym idzie pozytywne chwile z poprzednich lat Dni Integracji.

Po tym krótkim wstępie filmowym przyszedł czas na oficjalne otwarcie Galii, której dokonał dyrektor Centrum Kultury Jerzy Kosowski.

Następnie jak tradycja nakazuje został przekazany symboliczny klucz do bram Knurowa. Tym razem podopiecznym knurowskich i nie tylko placówek integracyjnych i opiekuńczych oficjalnie wręczył klucz do bram miasta sam Prezydent Miasta Knurowa –  Pan Adam Rams.

Nie było by Knurowskich Dni Integracji, gdyby nie idea pomocy osobom potrzebującym.

Zawsze warto pamiętać, że pomagać innym, to najbardziej szczytny cel jaki można sobie postawić w życiu. Pomagając innym pomagamy sobie, przez co stajemy się lepszymi ludźmi. Trzeba też zdawać sobie sprawę że nigdy nie wiadoma kiedy tak naprawdę my sami będziemy tej pomocy potrzebować. By pomagać, zwłaszcza skutecznie, trzeba działać. W myśl tej zasady w trakcie X Knurowskich Dni Integracji prowadzona będzie zbiórka na leczenie Zuzi Puk.

Zuzia Puk walczy z ostrą białaczka szpikową. Choroba objawiła się niedawno – we lutym. Od tego czasu mała knurowianka przeszła dwa cykle chemioterapii, która jednak nie pomogła. Zuzanna została zakwalifikowana do programu leczenia białaczki odpornej na typowe leki. Jest jednak alternatywa – lekarze proponują podanie leku Mylotarg. Jego zastosowanie daje szanse na remisje choroby. To z kolei pozwoliłoby na przygotowanie Zuziu do przeszczepu szpiku, który jest konieczny dla  uratowania jej życia. Mylotarg nie jest jednak refundowany. Potrzeba jednej ampułki tego medykamentu. Jej koszt to 35 000 zł. Rodzice dziewczynki nie dysponują taką sumą. Ich sytuacja jest tym trudniejsza, że również ojciec Zuzi, jedyny żywiciel rodziny, także zmaga się z chorobą nowotworową. Dlatego niezbędna jest pomoc ludzi dobrej woli, by opiekunowie chorej dziewczynki mogli sfinansować zakup leku i tym samym przybliżyć Zuzię Puk do zrealizowania marzenia – walka o zdrowie.

Podczas uroczystości  X Knurowskich Dni Integracji ciekawą propozycją i jednocześnie interesującym przeżyciem było niezwykłe spotkanie z gośćmi honorowymi – Jan Mela i Kamil Czeszel. Zaproszeni gości to wyjątkowi mężczyźni, którzy mimo swojej niepełnosprawności posiadają pasje, ogromną radość z istnienia i wielki głód na życie. Przy czym niezwykli goście wiedzą, że życie jest zbyt krótkie, więc trzeba z niego korzystać tyle ile się da. Dlatego sami pokazują, że przeszkody nie istnieją i mimo własnej niepełnosprawności dokonują rzeczy, których często nie są w stanie zrobić pełnosprawni, zdrowi ludzie.

Jan Mela nie pierwszy raz jest gościem Uroczystego otwarcia, po raz pierwszy został zaproszony na I Knurowskie Dni Integracji. Jest polskim polarnikiem, najmłodszym w historii zdobywcą obydwu biegunów (zdobył je w ciągu jednego roku). Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założyciel fundacji „Poza Horyzonty” oraz współautorem programu podróżniczego w Radiu Kraków – Między biegunami. Jan Mela jest osobą niepełnosprawną od 2002 roku, kiedy w Malborku wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej, w wyniku czego został porażony prądem. Odzyskawszy przytomność dotarł o własnych siłach do domu, Został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia amputowano mu lewe podudzie i prawe przedramię. Jan to zdobywca wielu nagród, m.in.: Człowiek bez barier – 2004 r., Fenomen Przekroju – 2005r., Kolos w kategorii Wyczyn Roku za zdobycie w ciągu jednego roku, w wieku 15 lat, obydwu biegunów Ziemi- 2005, Nagroda 5,10 i dalej im. Marcina Kołodyńskiego – 2005 rok, Nagroda Statuetka „ Kryształków Zwierciadła” za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w ramach fundacji „Poza Horyzonty”-2009r. Jest też uczestnikiem wielu niesamowitych wypraw: 2004 roku „ Razem na Biegun”- zdobył wtedy oby dwa bieguny Ziemi ( północny i południowy), zaś w 2008 roku wszedł na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro, w 2009 roku znalazł się na najwyższym szczycie Kaukazu – Elbrus oraz w 2010 roku wspiął się na szczyt El Capitan w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

Kolejny gość Kamil Czeszel cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, ale wielokrotnie udowodnił, że można dokonać wiele, jeśli prawdziwie kocha się swoją pasję i nawet niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu marzeń. Kamil z zamiłowania to wokalista z Torunia, który od 14 roku życia występuje na różnego rodzaju festiwalach. Pobiera prywatne lekcje śpiewu, a w wolnym czasie spotyka się ze znajomymi, aby pośpiewać podczas jam session w jednym z toruńskich klubów. Jego drugą pasją jest sport i choć sam nie może się ścigać ze względu na swoją niepełnosprawność uwielbia oglądać rajdy samochodowe i wyścigi żużlowe. Sam natomiast jeździ na skuterze. Jest dwukrotnym laureatem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki ( 2007r. – kat. dzieci, 2009r. – kat. dorosłych) oraz uczestniczył w programie „Mam talent”, gdzie zajął trzecie miejsce. Zdobył także szereg innych nagród np. : Grand Prix w Festiwalu Osób Niepełnosprawnych w Ciechocinku, Grand Prix w Festiwalu Piosenki w Bytomiu Odrzańskim, specjalne wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Anny German, Nagrodę Prezydenta ROP Na Festiwalu w Bochni. W listopadzie 2014 miał przyjemność wystąpić w Pałacu Prezydenckim, a także został zaproszony na scenę główną Przystanku Woodstock.

Ciekawym urozmaiceniem spotkania integracyjnego okazał się występ artystyczny w postaci pokazu tańca na wózkach w wykonaniu Pawła Karpińskiego i Nadine Kinczel.  Taniec na wózku to wspaniałe widowisko sportowe w połączeniu z eleganckim ruchem tancerzy,  które dostarczyło bogatych wrażeń nie tylko występującym, ale w szczególności publiczności.

Paweł Karpiński z wykształcenia informatyk. Przygodę taneczną rozpoczął w wieku 11 lat. Jako jedyna osoba w Polsce na wózku uzyskał uprawnienia instruktora tańca sportowego, co daje mu możliwość szkolenia zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych osób.

Nadine Kinczel na swoim koncie posiada wiele tytułów: Mistrzostwo Malty, dwukrotna mistrzyni świata, zdobywczyni pucharu Polski, trzykritna mistrzyni Polski, dwukrotna mistrzyni Europy, mistrzostwo Niemiec itd.

Wspólnie Paweł i Nadine wytańczyli mistrzostwo Polski w kategorii Combo i w-ce mistrzostwo Europy. Do ich największych sukcesów należy aktualny tytuł II w-ce mistrzów świata.

W trakcie spotkania integracyjnego „ Bądźmy razem” odbył się konkurs „Knurów – dobre przykłady”. Tak jak w latach poprzednich celem konkursu było wyłonienie i uhonorowanie osób i organizacji pozarządowych, które w minionym roku szczególnie wyróżniły się podczas realizacji działań i wsparcia na rzecz społeczności lokalnej miasta. W tym roku nagrodę otrzymali Joanna Świdrak oraz Fight Club – Grzegorz Sobierajski.

Joanna Świdrak to wolontariuszka fundacji DKMS, która zrzesza Potencjalnych Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Organizatorka akcji rejestracji w bazie dawców szpiku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz nadchodzących Dni Knurowa, a także wolontariuszka podczas innych akcji organizowanych pod szyldem DKMS (m.in. podczas Intel Extreme Masters w Katowicach). Chętnie podejmuje także inne wyzwania – np. pomoc i udział w warsztatach artystycznych dla dzieci organizowanych przez gliwicką Galerię Faun-Art.

Joasia nie tylko wspiera osoby chore na białaczkę, ale jest także niezwykle utalentowana muzycznie. Przez wiele lat związana z knurowską sceną muzyczną poprzez stowarzyszenie Hard Rock, w którym jako 17-latka stawiała swoje pierwsze kroki z akustycznym zespołem Del Arte. Chórzystka w zespole popowej wokalistki Paulli Ignasiak, z którą wystąpiła na wielu polskich festiwalach, m.in.  Sopot TOP Trendy, Sopot Hit Festiwal, gali wręczenia nagród muzycznych Eska Music Awards, Złote Dzioby. Wraz z artystką dwukrotnie wystąpiła podczas polskich preselekcji do Eurowizji. Jako studentka była solistką literacko-muzycznego projektu Fantazman, z którym nagrała płytę „Tu będę” oraz zaśpiewała m.in. na festiwalu Bunte Republik Neustadt w Niemczech. Związana z zespołem Tatapali, z którym nagrała płytę „Apokalipsa” oraz wystąpiła na wielu koncertach (m.in. śląskiej Industriadzie). Obecnie jest wokalistką wschodzącej w nurcie reggae formacji Shashamane wraz z którą wydała EP-kę „Origin & Culcha” – jej premiera miała miejsce na antenie Czwórki Polskiego Radia. Wraz z zespołem Shashamane wystąpiła na największych festiwalach tego gatunku w Polsce: Ostróda Reggae Festiwal, Afryka Reggae Festiwal, Reggae w Stodole, Najcieplejsze Miejsce na Ziemi, Reggae na Piaskach, Winter Reggae, Rub’n’Dub Reggae Festiwal i innych. Za jedną z największych muzycznych przygód uważa występ przed zespołem Guns’n’Roses – wystąpiła wówczas gościnnie z polskim zespołem Bloo.

Po odebraniu nagrody w konkursie „Knurów – dobre przykłady”, na prośbę prowadzących imprezę wokalistka zaśpiewała i tym samym zauroczyła swoim wspaniałym głosem zgromadzoną publiczność.

Kolejnym laureatem konkursu okazał się Fight Club, który daje możliwość młodym osobom w okresie buntu rozładować agresję drzemiącą w nich i zamienić na pozytywną energię. Poprzez naukę zdrowej rywalizacji sportowej, dyscyplinie młodzi ludzie uczą się nie tylko przestrzegania reguł na sali treningowej, ale również poza nią. Czyli adepci poprzez treningi sportów walki kształcą się jak być aktywnym i odpowiedzialnym ogniwem w społeczeństwie  i jak wytrwale dążyć do wyznaczonego celu, nie robiąc krzywdy sobie i innym.

Celem wychowawczym klubu jest uczestniczenie w akcjach charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych lub dotkniętych chorobą.

Nad podopiecznymi w Fight Club czuwa uznany w kraju trener Grzegorz Sobierajski, będący aktualnie trenerem Kadry Narodowej Word Kickboxing i Karate Sport Federation oraz polskiej Federacji Kickboxingu.

Za sprawą tak utalentowanego trenera jakim jest pan Grzegorz Sobierajski,  wychowankowie Fight Club mają wiele sukcesów zarówno indywidualnych, jak i drużynowych.

Kolejną miłą niespodzianką muzyczną wieczornej imprezy integracyjnej  było pojawienie się wykonawców z Ośrodka Matki Bożej Uzdrowienia Chorych Caritas w Knurowie.

Z okazji okrągłego jubileuszu czyli 10- lecia istnienia ” Bądźmy razem” ze sceny popłynął w stronę słuchaczy hymn Knurowskich Dni Integracji stworzony specjalnie na tą okazję.

W skład zespołu weszli : Mirosław Borsuk – współautor tekstu i autor muzyki, terapeuta z warsztatów terapii zajęciowej, Grażyna Kłósko – tamburyn, Mirosław Hein – werbel, Asia Świdrak – śpiew, Marcin Chroszcz – dyrektor ośrodka Caritas w Knurowie, Anna Holik  oraz Mirek Borsuk.

Na koniec wyjątkowej imprezy knurowskiej, która odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Adama Ramsa organizatorzy- pani Beata Nartowska wraz z Tomaszem Rzepą – Przewodniczący Rady Miasta, zachęcali do uczestniczenia w zaplanowanych wydarzeniach, m.in.  zapraszali na sobotni festyn integracyjny, który odbędzie się w Centrum Handlowym Merkury, a gwiazdą wieczoru ma być zespół Uniwerse.

Gospodarze corocznego wydarzenia także prosili o naprawdę „szeroko otwarte oczy”, aby móc zauważyć osoby, które potrzebują naszej troski i pomocy. Często wystarczy tak niewiele: jeden telefon, podanie ręki, dobre słowo, serdeczna rozmowa czy też szczery uśmiech, aby zachęcić niepełnosprawnych do wyjścia z domu. Dni integracji mają, być szansą na ułatwienie wykonania tego pierwszego kroku.

Relacja: Agnieszka Łyko