Po raz trzeci knurowscy sympatycy kolarstwa mieli niezwykłą frajdę uczestniczyć w największym wydarzeniu sportowym w Polsce czyli Tour de Pologne.

Światowa czołówka kolarzy przejechała przez Knurów 5 sierpnia 2019 roku w ramach rywalizacji na trzecim etapie tegorocznego 76. Tour de Pologne UCI World Tour.

Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski), to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie.

Kolarze w ramach 3. etapu wyścigu Tour de Pologne mieli do pokonania płaski odcinek o długości 150,5 kilometrów. Peleton wyruszył  ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie była też usytuowana tzw.  premia lotna.

Na Śląsku kolarze przejechali  przez 20 miejscowości, m.in. Chorzów, Rudę Śląską, Mikołów, Orzesze, Żory, Jastrzębie-Zdrój. Na trasie napotkali dwie premie w Rybniku – Lotną Premię Lotto i Górską Premię Tauron.

Tour de Pologne śmignął przez Knurów kierując się do mety w Zabrzu, która została umiejscowiona na ulicy Roosevelta przy Arenie Zabrze.

Tym razem w Knurowie nie była ulokowana premia specjalna, jak w poprzednich latach. Mimo to mieszkańcy byli niesamowicie zadowoleni, że na trasie tak prestiżowej imprezy, jaką jest wyścig Tour de Pologne znalazło się ich miasto. Dlatego tłumnie wyszli na ulice i ochoczo kibicowali uczestnikom peletonu, nie zważając na kapryśną pogodę.

Mieszkańcy Szczygłowic i Knurowa mogli zobaczyć kolumnę kolarzy około 17:15 – 17:35,  a trasa peletonu przebiegała takimi ulicami jak:  Książenicką , Rybnicką,  Niepodległości , Dworcową.

Udział Knurowa w zawodach to wspólna inicjatywa organizatora wyścigu oraz władz miejskich. Prestiżowe wydarzenie jest doskonałą okazją do promowania Knurowa, a także wielka gratka dla mieszkańców, którzy mogli naocznie podziwiać zawodników peletonu.

Przejazd kolarzy przez Knurów to także wielkie medialne wydarzenie – zmagania sportowców relacjonowali liczni dziennikarze, a TVP Sport,  TVP1 transmitowały na żywo, docierając do kibiców kolarstwa na całym świecie.

W „Kotle Czarownic” na specjalnej premii, upamiętniającej 100-lecie Powstań Śląskich. wygrał reprezentant Polski –  Adrian Kurek, który zaryzykował i załapał się do trzyosobowej ucieczki. Wraz z nim niezmordowanie pedałowali Jewgienija Szałunowa (Gazprom RusVelo) oraz Charlesa Planeta (Team NovoNordisk.

Gdy troje uciekinierów wjechało na rundy w Zabrzu, ich przewaga w stosunku do grupy wynosiła 40 sekund. Niestety uciekinierzy do mety nie dojechali, bo na ostatniej rundzie Charles Planet i Adrian Kurek mieli lekką kraksę, a Rosjanin został złapany zaledwie trzy kilometry przed metą przez peleton.

Ostatecznie finisz zakończył się kolejną wygraną Ackermanna (BOH, Niemcy). Drugą pozycję zajął Danny Van Poppel  (TJV, Holandia), natomiast jako trzeci przyjechał Mads Pedersen (DQT, Dania). Czwarta lokata przypadła John Degenkolb (TFS, Niemcy). Na piątym miejscu uplasował się Maximilian Walsched   (SUN, Niemcy), a na szóstym Mark Cavendish (TDD, Wielka Brytania).

Niemiec – Ackermanna, utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jakub Mareczko zajął 12 pozycję, a najlepszy z Polaków Paweł Franczak zakończył wyścig jako szesnasty.

W trakcie zmagań kolarzy, na śląskim szlaku rozegrała się największa tragedia w dziejach Tour de Pologne.

48 km po starcie załamała się pogoda i zaczął padać deszcz, więc nawierzchnia była ślizga. Na trasie Czerwionka-Leszczyny, dokładnie w Bełku na ul. Palowickiej –  Bjorg Lambrecht z grupy Lott-Soudal miał poważny wypadek. Belg uderzył głową w betonowy przepust i trafił do szpitala w Rybniku, ale mimo starań lekarzy młody sportowiec zmarł na stole operacyjnym. Smutną informację o zgonie Bjorg Lambrecht kolarze otrzymali, gdy finiszowali w 3.etapie 76. Tour de Pologne UCI World Tour.

Lambrecht był jednym z najzdolniejszych belgijskich kolarzy. W zeszłym roku podpisał profesjonalny kontrakt z Lotto Soudal. Pochodzący z Gandawy kolarz był wicemistrzem świata do lat 23. W 76. Tour de Pologne miał walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Spoczywaj w pokoju Bjorg…

Relacja: Agnieszka Łyko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here