Wielka Sobota, to w Kościele Katolickim dzień świąteczny poprzedzający bezpośrednio Wielkanoc – ostatni dzień Wielkiego Tygodnia.

Wielka Sobota to dzień żałoby, który upamiętania złożenie ciała Chrystusa w grobie czyli jest to moment zadumy, wyciszenia i pokornego oczekiwania na ponowne nadejście Chrystusa.

W Wielką Sobotę Kościół zachęca wiernych do zachowania tzw. postu paschalnego, aż do Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego. Polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych.

Zgodnie z obecną w Polsce od stuleci tradycją chrześcijańską, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną, dokonujemy tak zwanego święcenia pokarmów, które następnie zostają spożyte przy śniadaniu wielkanocnym.

Święconka czyli tradycyjny koszyczek wielkanocny, z którym udajemy się do kościoła, by poświęcić pokarmy, może mieć rozmaite kształty i rozmiary, być przyozdobiony zgodnie z naszym gustem, czy fantazją. Najczęściej jednak jest dekorowany gałązkami borówki oraz koronkowymi serwetkami.

Zawartość święconki powinna uwzględniać tradycję, bowiem wszystko, co do niej wkładamy nie jest przypadkowe, ponieważ każdy produkt żywnościowy symbolizuje co innego, inaczej mówiąc ma znaczenie symboliczne.

Do koszyczka wielkanocnego wkładamy: chleb ( symbol Ciało Chrystusa), jaja, najczęściej w postaci kolorowych pisanek , kraszanek ( symbol początku, nowego życia, narodzin oraz zmartwychwstania), baranka (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady – symbol zmartwychwstania Jezusa, wędlinę (symbol zdrowia i płodności dla nas i rodzin oraz symbol dobrobytu, dostatku), sól kuchenną ( symbol oczyszczenia i prawdy) –  włożona do koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło, chrzan nazywany czasem „łzami Chrystusa”  (symbol pokonania goryczy męki Chrystusa), ciasto – w Polsce zwykle baba wielkanocna lub mazurek (symbol umiejętności i doskonałości). Ser ( symbol przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami domowymi).

Choć tradycja święcenia pokarmu jest jednym z najbardziej charakterystycznych obrzędów wielkanocnych, najważniejszą uroczystością kościelną jest Wigilia Paschalna, będąca kluczowym momentem w całym roku liturgicznym. Pomimo że odbywa się ona w Wielką Sobotę, należy już do obchodów rezurekcyjnych i głosi radosną wieść o zmartwychwstaniu.

Jak zwyczaj nakazuje również parafianie Kościoła pw. Św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie tłumnie przyszli w Wielką Sobotę z koszyczkami, by poświęcić swoje pokarmy.

W wyżej wymienionej Parafii święcenia pokarmów odbywały się co godzinę. Pierwsze święcenie koszyczków wielkanocnych zaplanowano na godz. 11:00, kolejne na 12:00, 13:00, 14:00 i ostatnie na godz.15:00.

Liturgia Wielkiej Soboty w Parafii pw. św. św. Cyryla i Metodego rozpocznie się po zmroku o godz. 20:00. Msza św. Wigilii Paschalnej stanowi początek radosnych obchodów Zmartwychwstania Jezusa i zakończy się  procesją rezurekcyjną.

Relacja: Agnieszka Łyko